7 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Strażnik interesu społecznego

W ostatnich dniach Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego wniósł do Ministerstwa Transportu skargę na działanie GITD. Mamy już odpowiedź.

Główny Inspektor Transportu Drogowego, za pośrednictwem rzecznika prasowego zaczął odpierać poszczególne zarzuty. Jego zdaniem kontrole w siedzibach firm przewozowych są konieczne, gdyż “ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym i zapobieganie dalszym tragediom, a nie obarczanie kogokolwiek winą”. Inpektor zasłania się również obowiązkiem ustawowym do podejmowania działań kontrolnych.

Niestety w odpowiedzi na protest OZPTD, oprócz cytowanych fragmentów ustawy o transporcie drogowym, znalazło się kilka kwesti tragikomicznych. W samym zakończeniu, Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy GITD napisał: “z przykroscią muszę stwierdzić, że podnoszone w liście OZPTD zarzuty wobec
ostatnich działań GITD świadczą o niezrozumieniu tak potrzeb społeczeństwa, jak i celów działania Inspekcji Transportu Drogowego, jako wyspecjalizowanej formacji kontrolnej. Swiadczą też o tym, że autorzy listu przedkładają partykularne interesy swojego środowiska nad interes społeczny.”

Interes społeczny, to bardzo wygodny frezes, który służy różnym organom do usprawiedliwiania działań, nie mających racjonalnego uzasadnienia. Można by z tym poglądem oczywiście polemizować, twierdząc, że istniejące prawo jest już wystarczającym uzasadnieniem podejmowania różnych akcji kontrolnych. Niestety,zgodnie ze starą łacińską maksymą dura lex sed lex, prawo należy egzekwować. Nawet głupie. Chociaż powinno się je jak najszybciej zmienić.

Jednak szafowanie określeniami typu “interes społeczny” jest już stanowczą przesadą i świadczy o braku lepszych, rzeczowych argumentów. Niewiadomo tylko, czy to dobry znak. Jak wiemy z doświadczenia, kiedy brakuje argumentów, tworzy się nowe ustawy. Oby nas to nie spotkało.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili