9.4 C
Warszawa
środa, 28 lutego, 2024

Spór o A2

Rząd rozważa rozwiązanie umowy koncesyjnej z Autostradą Wielkopolską SA. 

Związana z Janem Kulczykiem Autostrada Wielkopolska posiada koncesję na ponad 250-kilometrowy odcinek A2 z Konina do granicy z Niemcami w Świecku. 

Dotychczas zmodernizowała istniejącą trasę z Konina do Wrześni, a także wybudowała nowy odcinek z Wrześni do Nowego Tomyśla (z wyłączeniem wybudowanej przez państwo obwodnicy Poznania). Zarządza w sumie 150 km płatnej autostrady.

Od kilku miesięcy domaga się powołania przez rząd zespołu negocjacyjnego, z którym ustali warunki finansowe budowy kolejnych 105 km trasy do Świecka na granicy z Niemcami. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która ma negocjować z AW SA, tłumaczy, że do czasu wykonania tzw. studium ruchu i przychodów dla planowanej trasy nie ma, po co siadać do rozmów. 

Stanowisko rządu w sprawie autostrady A2 nieoczekiwanie zdradził Kazimierz Marcinkiewicz. – Oddajcie nam tę autostradę, my ją zbudujemy szybciej – zaapelował do AW SA.

Informację potwierdza też resort transportu i budownictwa, podkreślając, że ustalenie warunków komercyjnych przedsięwzięcia oraz osiągnięcie zamknięcia finansowego, powinno nastąpić do końca tego roku. – Po 31 grudnia ministrowi przysługuje prawo rozwiązania umowy koncesyjnej ze względu na interes publiczny, a konsekwencją jest zwrot AW SA takiej części opłaty koncesyjnej, jaka przypada z proporcji długości odcinka Świecko – Nowy Tomyśl czyli co najmniej kilkadziesiąt milionów euro.

– Ostateczna decyzja co do sposobu realizacji autostrady do Świecka poprzedzona zostanie szczegółowymi analizami ekonomicznymi – mówi Jakutowicz, rzecznik Ministerstwa Transportu

Autostrada Wielkopolska SA, nie widzi przesłanek prawnych do wypowiedzenia koncesji, a to może oznaczać długotrwały spór z rządem. 
Lech Bojarski 

Więcej: Gazeta Wyborcza, 27.03.06

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
318ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili