9.9 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Special services w wydaniu Mainfreight – transport maoryskiej łodzi z Nowej Zelandii do Belgii

Pracownicy Mainfreight Special Services zorganizowali dostawę maoryskiego kajaka wojennego, który był elementem październikowych uroczystości upamiętniających setną rocznicę bitwy z I wojny światowej pod Passchendaele w Belgii.


 


Zbudowaniem i odtworzeniem maoryskiej łodzi zajął się już w 2000 roku Tamahou Temara z nowozelandzkiej organizacji – Toi Māori Aotearoa, której celem jest promowanie maoryskiej kultury, sztuki oraz tworzących ją artystów. Maorysi (oryginalnie Māori) to autochtoniczna grupa etniczna Nowej Zelandii, którzy są potomkami Polinezyjczyków z wysp wschodniej części Oceanu Spokojnego. Już w X wieku jako pierwsi ludzie dotarli do brzegów Wyspy Południowej, nazywając ją „krajem białej chmury” (to jedna z dwóch wysp Nowej Zelandii). Maorysi zajmowali się uprawą roślin, hodowlą i rybołówstwem, zasłynęli z wojowniczości i uzdolnień artystycznych. W XIX wieku zostali podbici przez Brytyjczyków i od tego momentu ich kultura zaczęła się zmieniać, przyjmując wpływy europejskie. 


– Wystąpienie na międzynarodowym forum to niezwykła okazja dla promowania kultury Maorysów. Kajak został przetransportowany na miejsce uroczystości przez firmę Mainfreight z Nowej Zelandii, a Belgowie mieli okazję przekonać się jak to jest być prawdziwym Maorysem – powiedział Tamahou Temara z Toi Māori Aotearoa. Wraz z kajakiem, do Belgii przyjechało również ośmiu doświadczonych maoryskich wioślarzy z Nowej Zelandii, którzy stanowili załogę "Te Hono ki Aotearoa" – bo tak nazwano ten nietypowy kajak. Podczas uroczystości wraz z nimi wiosłowali członkowie Njord Royal Rowing Club z Leiden w Holandii. – Do tego zadania wybraliśmy doświadczonych wioślarzy. Wzięcie udziału w międzynarodowych obchodach upamiętniających ważne wydarzenie historyczne to okazja do zaprezentowania całemu światu maoryskiej kultury i wierzeń – mówił Tamahou Temara z Toi Māori Aotearoa.


 


Po uroczystościach, maoryski kajak "Te Hono ki Aotearoa" stał się częścią ekspozycji Museum Volkenkunde w Leiden w Holandii. – Od czasu swojego powstania w roku 2000, ta maoryska łódź nie tylko przyczyniła się do zacieśnienia stosunków pomiędzy Nową Zelandią i Holandią w zakresie wspólnej historii, ale również przyczyniła się do propagowania wydarzeń kulturalnych związanych z maoryskimi i nowozelandzkimi tradycjami w Europie – podkreślał Tamahou Temara z Toi Māori Aotearoa.


 


– Grupa Mainfreight swoją biznesową strategię opiera na tradycyjnych wartościach silnie związanych z kulturą i stylem życia mieszkańców Nowej Zelandii. Dlatego również w Europie z chęcią włączamy się w inicjatywy promujące tę odległą, a jakże bliską nam kulturę Nowozelandczyków. Mam nadzieję, że Mainfreight Poland, rozwijając się dynamicznie w Polsce, będzie również mógł pokazać szerzej kulturę KIWI i to co jest w niej najpiękniejsze – podsumowała Beata Krawczyk, dyrektor zarządzający Mainfreight Poland. 


 


Warto dodać, że bitwa pod Passchendaele (znana także jako trzecia bitwa pod Ypres) – to jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej rozegrana pomiędzy połączonymi armiami Wielkiej Brytanii, Kanady, Związku Południowej Afryki, ANZAC i Francji, a armią Cesarstwa Niemieckiego. Celem bitwy było przejęcie kontroli nad wioską Passchendaele (dziś Passendale), w pobliżu Ypres we Flandrii Zachodniej w Belgii. 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili