Solaris Bus & Coach już analizuje produkcję w QlikView

Solaris Bus & Coach to polska firma rodzinna, która jako jedna z niewielu może poszczycić się światowym sukcesem. W 1994 r. stała się pionierem w branży wprowadzając na polski rynek pierwszy niskopodłogowy autobus miejski. Dwa lata później otworzyła własną fabrykę autobusów w podpoznańskim Bolechowie. Od początku produkcji opuściło ją już ponad 8000 autobusów. Jedenaście lat temu firma zdecydowała się na podbój zagranicznych rynków. To był strzał w dziesiątkę. Dziś blisko 60 proc. wyprodukowanych autobusów jest eksportowanych, a Solarisy jeżdżą nie tylko w 23 krajach Europy, ale także poza jej granicami. Firma dostarczyła 225 nowoczesnych autobusów miejskich do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

 Historia firmy to ciągły i dynamiczny rozwój – stale poszerzana oferta, coraz nowocześniejsze pojazdy. To wszystko ma także znaczący wpływ na kontrolę procesów produkcji i sprzedaży. Spółka zdecydowała się na wsparcie działalności odpowiednim narzędziem do analiz i raportowania, takim, które zintegruje wszystkie dane i rekordy z różnych systemów. Bowiem wyjątkowość firmy polega na tym, że sama tworzy oprogramowanie wspierające przygotowanie procesu produkcji – specyfika branży i unikalność prowadzonych procesów wymaga narzędzi skrojonych na miarę.

 – Paradoksalnie na przeszkodzie stabilnej i efektywnej pracy specjalistów w firmie stał tak intensywny rozwój spółki. Na początku mojej pracy w zespole z systemów korzystało około 300 użytkowników, obecnie ta liczba sięga 1300. Nowe gałęzie produkcji wymuszają więcej raportów, więcej analiz. Każdy menedżer ma obowiązek raportowania bieżącej działalności na potrzeby zarządu. Przy tak obszernych danych nie było możliwości przygotowania analiz w czasie akceptowalnym z biznesowego punktu widzenia – tłumaczy Damian Kuśmierz, Lider zespołu Lotus w Solaris Bus & Coach.

W październiku zeszłego roku wdrożeniowcy z Hogart Business Intelligence przeprowadzili w firmie projekt pilotażowy „Seeing is Believing” – kilkudniowy warsztat, w wyniku którego firma zyskała nową działającą aplikację analityczną stworzoną według jej własnych wymagań i na jej rzeczywistych danych. W przypadku Solarisa realizacja „Seeing is Believing” objęła opracowanie aplikacji do kompleksowej analizy procesów produkcyjnych. Wdrożenie QlikView w Solaris Bus & Coach zajęło osiem dni.

 – Po wdrożeniu bez problemu pracownicy Rozwoju Firmy mogli wygenerować kompleksowe analizy dla zarządu. Cotygodniowe raporty dotyczące wyników, których przygotowanie wcześniej zajmowało średnio cztery godziny, dziś są dostępne online dla osób do tego uprawnionych. A  dział IT zamiast opracowywaniem analiz, zajmuje się opracowywaniem oprogramowania usprawniającego procesy produkcyjne w firmie – mówi Tomasz Samagalski, Dyrektor Sprzedaży w Hogart Business Intelligence.
Pracowników zespołu Lotus pozytywnie zaskoczyły możliwości QlikView. Przede wszystkim jego funkcjonalność i elastyczność. W firmie, która korzysta z własnego oprogramowania, konieczne było wdrożenie narzędzi BI, które w szybki i łatwy sposób zintegruje różne źródła danych i spełni rolę centralnego miejsca raportów z różnych systemów. Pierwszy etap wdrożenia wykonali eksperci z Hogart Business Intelligence. Obecnie nad rozwijaniem aplikacji czuwają pracownicy Solarisa.

 – Do opracowania kolejnych aplikacji raportowych „zatrudniliśmy” naszych analityków, czyli kluczowych użytkowników QlikView. Po krótkim przeszkoleniu teraz to oni będą architektami poszczególnych aplikacji – dodaje Damian Kuśmierz.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili