11.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Skarb Państwa odda kontrolę nad Lotosem

Analizujemy wariant zejścia poniżej 50 proc. akcji Lotosu – taką zaskakującą deklaracją udzielił Mikołaj Budzanowski, wiceminister skarbu, odpowiedzialny m.in. za sektor naftowy. Co więcej, resort jest gotów pozbyć się kontroli nad wiceliderem naszego rynku paliwowego.
Od kilku miesięcy Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) deklaruje wolę znalezienia kupca na 13-procentowy pakiet akcji Grupy Lotos. Przedstawiciele resortu do niedawna zastrzegali się, że w grę nie wchodzi sprzedaż większej liczby walorów. Wraz z nowym rokiem okazało się jednak, że MSP nie wyklucza takiego rozwiązania – zauważa gazeta.

Co skłoniło resort do podjęcia nowych analiz? Według wiceministra Budzanowskiego, MSP chce pozyskać dla Lotosu silnego inwestora, który ułatwi pomorskiej spółce sfinansowanie planów wydobywczych – czytamy w obszernej publikacji "Pulsu Biznesu".
Dla potencjalnego inwestora branżowego istotne jest nabycie większościowego udziału w Grupie Lotos. Co do tego nie ma wątpliwości Rafał Salwa, niezależny analityk giełdowy. Uważa jednak, że w obecnych – nadal kryzysowych – realiach taka operacja jest raczej trudna do przeprowadzenia. Poza tym sprzedaż nawet mniejszościowego, 13-procentowego pakietu akcji jest bardzo korzystna dla skarbu państwa.

Źródło: pb.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili