Scenariusze sukcesu przedsiębiorstw w czasach kryzysu

Kongres MBA rozpocznie się od wykładu inauguracyjnego Aleksandra Grada, Ministra Skarbu Państwa, który omówi kwestię kierunki prywatyzacji polskich przedsiębiorstw i ich szans w otoczeniu konkurencyjnym w dobie kryzysu. Przemówienie Ministra Grada rozpocznię dyskusję na temat kryzysu w Polsce, w której udział potwierdził prof. dr hab. Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężnej oraz przedstawiciele uczelni biznesowych ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Mołdawi i RPA.

 – Kryzys globalnego sektora finansowego negatywnie wpływa na polską gospodarkę i krajowy sektor bankowy, a skala tego wpływu bez wątpienia wykracza poza termin „spowolnienie”. W przypadku gospodarki to silny spadek inwestycji i eksportu, pogorszenie sytuacji na rynku pracy i w efekcie spadek dynamiki konsumpcji, co łącznie skutkuje najsilniejszym od recesji transformacyjnej przełomu lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego, a co więcej ryzykiem spadku produktu krajowego brutto w 2009 r. – mówi Krzysztof Dresler, wiceprezes zarządu PKO BP SA, który w ramach Kongresu MBA wygłosi wykład poświęcony uwarunkowaniom i możliwościom inwestycji kapitałowych w czasach kryzysu

– Kryzys, w formie jakiej dzisiaj doświadczamy, może być paradoksalnie katalizatorem zmian w firmach, a w długim okresie przynieść zmiany poprawiające pozycję konkurencyjną przedsiębiorstw i wprowadzić innowacje budujące wartość w długim okresie działalności – mówi Artur Osuchowski, członek zarządu CIECH SA, gość piątej edycji Kongresu MBA. –  Kryzys jest czasem dynamicznych zmian w otoczeniu przedsiębiorstw, które mogą wymusić falę innowacyjności w firmach –  powie w swoim sobotnim wykładzie poświęconym innowacjom Osuchowski.

Osią V Ogólnopolskiego Kongresu MBA będzie zagadnienie bezpieczeństwa energetycznego gospodarki, a poświęcony jej panel zgromadzi najważniejsze osoby zajmujące sie tematyką energetyczną w Polsce. Czy jesteśmy uzależnieni od dostaw gazu z Rosji?

– Polska nie chce i nie musi rezygnować z dostaw nośników energetycznych z Rosji. Będziemy kupować gaz z Rosji przez następne dziesiątki lat. Ale trzeba również podążać za najlepszymi wzorami z zachodniej Europy. RFN ma doskonale zróżnicowane portfolio dostaw gazu z różnych kierunków. Dzięki podobnej strategii we Francji, czy Włoszech styczniowy kryzys gazowy był nieodczuwalny. Taka strategia jest logiczna i pożądana – mówi Maciej Woźniak, główny doradca Premiera ds. Bezpieczeństwa Energetycznego. W ramach Kongresu MBA będzie on przekonywał, że Polska jest w stanie pójść w stronę niezależności, czego przykładem jest styczniowa decyzja o rozpoczęciu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej z założeniem budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych do 2020 r.

Tradycją Kongresu MBA stały się imprezy towarzyszące. W tym roku zorganizowany zostanie bankiet połączony z aukcją charytatywną, koncertem i biznes mikserem, impreza "kapitańska" na barce Aquarius na Wiśle oraz całodniowa impreza plenerowa na polu golfowym Royal Country Club w Ochmanowie koło Krakowa.

W ramach piątej edycji Kongresu MBA odbędzie się także spotkanie dyrektorów programów MBA, jak również wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców gry symulacyjno-decyzyjnej Programów MBA TEES-6.

Michał Krzak
e-logistyka.pl

źródło zdjęcia: www.sxc.hu

""

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili