Rynek kolejowych przewozów towarowych w obliczu zmian

Poinformował o przyjęciu przez Sejm RP nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, która implementuje III Pakiet Kolejowy. Odnosząc się do Rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego korytarzy transportowych wiceminister J. Engelhardt powiedział, że 23 kwietnia br. zostało ono przyjęte w I czytaniu przez Parlament Europejski i obecna wersja tego dokumentu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polski. Rozporządzenie zakłada, że w naszym kraju zostaną utworzone dwa korytarze transportowe: Gdynia – Katowice oraz zachodnia granica państwa – Warszawa – Terespol. Docelowo w Europie powinno powstać dziewięć korytarzy transportowych.
 
Mówiąc o barierach w transporcie kolejowym wiceminister J. Engelhardt podkreślił, że do zwiększenia przewozów kolejowych powinny przyczynić się działania w takich dziedzinach jak uproszczenie procedur granicznych, wspólna kontrola graniczna, przeprowadzanie kontroli w trakcie jazdy pociągu czy wdrażanie nowych technologii informatycznych. Na popyt na przewozy kolejowe ma wpływ wiele czynników takich jak elastyczność przewoźników czy wprowadzanie przewozów w systemie dom-dom. Nie podzielam opinii, że przyczyną spadku przewozów kolejowych są zbyt wysokie stawki dostępu do infrastruktury – zwrócił uwagę wiceminister.

Podczas seminarium Prezes Zarządu PKP Cargo Wojciech Balczun omówił najważniejsze działania związane z restrukturyzacją spółki. Za historyczne wydarzenie uznał realokację części taboru do spółek Grupy PKP. Stwierdził, że spółka będzie zmierzała w stronę rozwoju własnego zaplecza do napraw taboru kolejowego. Jednocześnie PKP Cargo będzie aktywnie wchodziła w takie obszary działalności, jak kompleksowa obsługa bocznic kolejowych, zwłaszcza przy kopalniach i elektrowniach.
 
Środkowoeuropejskie Forum Operatorów Kolejowych pod hasłem „Efektywność działań a konsolidacja na rynku w dobie kryzysu” zostało zorganizowane 23 czerwca br. w Warszawie przez Railway Market Forum.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury
źródło zdjęcia: www.sxc.hu

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili