8.6 C
Warszawa
piątek, 23 lutego, 2024

Ruch lotniczy w grudniu – w Polsce niewielka poprawa punktualności

W grudniu GIVT Index dla Polski wyniósł 12,1, co oznacza poprawę sytuacji w kraju oraz spadek zakłóceń w ruchu lotniczym o blisko 26% w porównaniu do listopada. Koniec roku był spokojnym okresem, tylko dwa z siedmiu największych krajowych portów zanotowały wzrost wskaźnika, czyli pogorszenie wyniku – były to warszawskie lotnisko Chopina oraz Katowice-Pyrzowice, które nadal pozostają najbardziej punktualnym polskim lotniskiem.

 

Szczyt klimatyczny COP 24

Katowickie lotnisko było jednym z najważniejszych punktów logistycznych 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, która odbyła się w dniach 2-15 grudnia 2018 roku w Katowicach. W związku ze Szczytem Klimatycznym obsłużono w Pyrzowicach prawie 10 tys. dodatkowych pasażerów. COP24 z perspektywy pyrzowickiego lotniska to m.in. prawie 100 rejsów z delegacjami o statusie HEAD i VIP, w tym 40 rejsów specjalnych realizowanych samolotami biznesowymi. Mimo wzmożonego ruchu katowickie lotnisko kończy miesiąc z najlepszym wynikiem (GIVT Index 7,6) spośród „wielkiej siódemki”, czyli największych polskich lotnisk i drugi raz z rzędu zajmuje pozycję lidera.

 

Grudzień na największych polskich lotniskach

W grudniu sytuacja na polskich lotniskach była dobra. Jedynie dwa lotniska spośród „wielkiej siódemki” odnotowały wzrost wskaźnika. Było to Lotnisko Chopina (wzrost o 0,7 punktu) oraz Port Lotniczy Katowice. Lotnisko w Pyrzowicach mimo odnotowanego wzrostu o 2,2 punktu, tak jak w listopadzie znalazło się na pozycji lidera.

LOTNISKOGIVT INDEX LISTOPAD 2018GIVT INDEX GRUDZIEŃ 2018ZMIANA
Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach5,47,6+ 2,2
Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice29,28,3-20,9
Port Lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika10,19,2– 0,9
Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego15,212,1– 3,1
Lotnisko Chopina w Warszawie11,712,4+ 0,7
Port Lotniczy Warszawa-Modlin12,612,4– 0,2
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy23,219,8– 3,4

GIVT Index – GRUDZIEŃ 2018 r. na siedmiu największych polskich lotniskach

 

„Na drugim miejscu tego zestawienia uplasował się port, który w ubiegłym miesiącu był najmniej punktualny. Lotnisko Balice poprawiło swój wynik w stosunku miesiąc do miesiąca aż o 20,9 punktu i zakończyło rok z GIVT Indeksem wynoszącym 8,3” – mówi Paulina Krogulec, Head of Airline Relations w GIVT. GIVT Index poniżej 10 punktów osiągnął również Wrocławski Port lotniczy kończąc miesiąc wynikiem na poziomie 9,2.

 

W tym miesiącu najgorsze okazało się lotnisko w Gdańsku, które pomimo poprawy wyniku o 3,4 punku, zajęło ostatnie miejsce ze wskaźnikiem wynoszącym w grudniu 19,8. „Bardzo duży wpływ na ruch lotniczy na największych polskich portach lotniczych miały czynniki atmosferyczne, w szczególności mgły, opady śniegu oraz silny wiatr negatywnie wpłynęły na poziom wskaźnika zakłóceń lotów pod polskim niebem, zwłaszcza w Gdańsku” – podkreśla Paulina Krogulec.

Polska a Unia Europejska i „wielka piątka”

Grudniowy GIVT Index dla UE wyniósł 10,9, co jest dla Unii drugim po listopadowym 9,4 najlepszym wynikiem miesięcznym osiągniętym w ubiegłym roku. W grudniu najlepszy wynik wśród państw „wielkiej piątki” – największych rynków lotniczych naszego kontynentu – już po raz drugi osiągnęła Hiszpania.

 

Najgorzej w grudniowym zestawieniu wypadła Wielka Brytania, ze wskaźnikiem 14,3 oraz największym wzrostem wskaźnika poziomu zakłóceń ruchu lotniczego (o 4,1 punktu). Jedynie dwa państwa poprawiły swoje wyniki względem ubiegłego miesiąca. Była to Francja z minimalnym spadkiem wynoszącym 0,2 punktu oraz Polska, której wskaźnik spadł aż o 4,3 punktu. Mimo całkiem dużego spadku Polska zajęła przedostatnie miejsce w grudniowym rankingu, kończąc miesiąc z wynikiem 12,1.

KRAJ / OBSZARGIVT INDEX LISTOPAD 2018GIVT INDEX
GRUDZIEŃ 2018
ZMIANA
HISZPANIA7,38,5+ 1,3
WŁOCHY8,09,1+ 1,1
FRANCJA9,59,3– 0,2
NIEMCY7,910,6+ 2,7
UNIA EUROPEJSKA9,410,9+ 1,6
POLSKA16,512,1– 4,3
WIELKA BRYTANIA10,214,3+ 4,1

GIVT Index – GRUDZIEŃ 2018 r. w Polsce, Unii Europejskiej i na pięciu największych rynkach lotniczych Europy

 

Jak działa GIVT Index i co pokazuje?

Indeks jest obliczany na podstawie dostępnych danych wewnętrznych oraz źródeł zewnętrznych, jako udział opóźnionych ponad 3 godziny i odwołanych lotów rejsowych startujących z danego kraju, regionu lub lotniska (indeks wynoszący 10 oznacza 1% zakłóconych lotów). W zielonej ramce oznaczona została zmiana udziału zakłóconych lotów w danym miesiącu w stosunku do miesiąca poprzedniego.

 

GIVT Index obrazuje skalę problemów, z jakimi mierzą się pasażerowie linii lotniczych. Nie jest to tylko kwestia wygody podróżowania, ale także należnych im pieniędzy, ponieważ w niemal wszystkich przypadkach określanych przez ten wskaźnik pasażerom przysługują m.in. odszkodowania finansowe. W Polsce co roku uprawnionych do takiej rekompensaty jest około miliona, a w UE aż ok. 25 milionów osób (zakładając, że wszyscy poszkodowani zgłosiliby się po należności, ich kwota wyniosłaby w skali roku 186 mln euro dla pasażerów w Polsce i aż 5 miliardów euro dla pasażerów w Europie).

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili