1.3 C
Warszawa
poniedziałek, 28 listopada, 2022

Rozbudowa Kanału Panamskiego

""Panama planuje zainwestować ponad 5 miliardów dolarów na rozbudowę kanału panamskiego, aby mogły z niego korzystać ogromne masowce i tankowce nowej generacji.

Zbudowany kosztem 25 000 istnień ludzkich, kanał został otwarty w 1914 i uznawany jest za arcydzieło inżynierskie. Mimo że na kanał w większości składają się obszerne jeziora, nowoczesne masowce są zbyt szerokie i zbyt długie by zmieścić się w śluzach wodnych. Dlatego konieczna jest rozbudowa kanału, w innym razie sytuacja może spowodować ograniczenie ruchu. 

President Martin Torrijos i władze Kanału Panamskiego mówią, że rozbudowa ma dotyczyć przede wszystkim systemu śluz o podwójnej kubaturze oraz drugiego pasa żeglugowego. Budowa ma się zakończyć, 2014 czyli dokładnie wiek po jego otwarciu. 

-Bez wątpienia jest to potężne wyzwanie i gigantyczny projekt – powiedział prezydent Torrijos. Rozbudowa była jednym z głównych celów Prezydenta od początku urzędowania. – Jeśli jednak nie podejmiemy tego wyzwania jakim jest rozbudowa kanału, poprawa pojemności tak aby nadal móc świadczyć usługi na konkurencyjnym poziomie, inne szlaki niechybnie zajmą nasze miejsce- mówił dalej Prezydent. 

Źródło: Reuters, http://today.reuters.com, 26.04.2006

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
317ObserwującyObserwuj
289ObserwującyObserwuj
spot_img

Firmy godne poznania – PROMAG

Cykl artykułów zamieszczanych na łamach portali i czasopism przedstawiający Polskie dynamiczne i innowacyjne firmy związane z Poznaniem i warte poznania. Dziś w cyklu „firmy warte...

Z ostantiej chwili