25.8 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Ropa powyżej 80 dolarów

Dużą zmienność cen obserwowaliśmy podczas wtorkowej sesji, kiedy początkowo ceny ropy WTI spadły w rejon 77$, a zakończyły dzień na poziomie 80,26$. Pomogły informacje o wzroście zamówień w przemyśle w USA piąty miesiąc z rzędu i nowe rekordy na rynku złota. Poza tym Amerykański Instytut Paliw nieoczekiwanie poinformował o spadku zapasów ropy w minionym tygodniu o 3,2 mln bbl wobec oczekiwań wzrostu 1,3 mln bbl. Przyczyn spadku zapasów ropy należy upatrywać w niskim poziomie importu, który spadł kolejny raz z rzędu i obecnie jest on prawie 20% niższy niż przed rokiem, przy poziomie konsumpcji ropy na poziomie 2% niższym niż  przed rokiem. Spadek importu ropy wynika z kolei z wysokiego ogólnego poziomu rezerw i okresu przestojów remontowych w rafineriach.

Dziś rynek podobnych informacji będzie spodziewał się w raporcie Amerykańskiego Departamentu Energii, który uważany jest za bardziej reprezentatywny. Tak czy inaczej informacje fundamentalne schodzą na dalszy plan. Głównymi czynnikami wpływającymi na kierunek ruchu cen pozostaje sytuacja na rynku walutowych i indeksach akcji. Po południu czeka nas kolejna seria danych makro z USA i oczywiście posiedzenie FOMC z decyzją w sprawie stóp procentowych. Ceny ropy WTI w najbliższych dniach mogą zbliżyć się do tegorocznych szczytów w okolicach 82,50$. 

Źródło: pb.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili