22.9 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Ropa powyżej 70 dolarów

Zapasy ropy w USA w ostatnim tygodniu spadły o 4,7 mln bbl, jest to kolejny z rzędu znaczny spadek zapasów ropy. Wraz z początkiem sezonu jesienno-zimowego tradycyjnie większe znaczenie mają zapasy olejów, których poziom w USA jest najwyższy od 1983 roku. Długoterminowe prognozy pogody mówią o niższych od przeciętnych temperaturach powietrza w USA w sezonie grzewczym. Stabilizowanie i poprawę sytuacji makro w USA widać po danych o popycie na paliwa. W ostatnich czterech tygodniach konsumpcja produktów ropopochodnych w USA była 3,7% wyższa niż przed rokiem. Nadal poniżej poziomu z roku ubiegłego utrzymuje się popyt na destylaty i paliwo Jet. Z tym, że wkrótce powinniśmy obserwować sezonowy wzrost konsumpcji olejów grzewczych. Barclays Capital podtrzymał prognozy średniej ceny ropy w IV kwartale tego roku na poziomie 75$.

W sierpniu o 6% spadł import ropy do Chin z rekordowego poziomu 4,64 mln bbl/d w lipcu tego roku. W USA mimo, że zapasy ropy są nadal na wysokim poziomie- 10% wyższym niż przed rokiem, to od maja tego roku ich poziom systematycznie się uszczupla. Z rekordowego poziomu 375 mln bbl jaki mieliśmy w ostatnim tygodniu kwietnia 2009 spadły one 10% (prawie 40 mln bbl) przy czym bardzo duże spadki poziomu zapasów obserwowaliśmy w ostatnich 4-5 tygodniach. Po pierwsze spadek poziomu zapasów wynika ze wzrostu konsumpcji produktów ropopochodnych o 8,3% z minimalnego poziomu 18 mln bbl/d na przełomie kwietnia/maja tego roku do 19,5 mln bbl/d w ostatnich tygodniach. Poza tym import ropy do USA spadł w tym okresie około 0,7-0,9 mln bbl/d do poziomu 9 mln bbl/d. Kwestią zasadnicza jest pytanie czy trend ten będzie kontynuowany. 

Źródło: pb.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili