6.7 C
Warszawa
środa, 21 lutego, 2024

Rekordowa cena ropy

Cena ropy przekroczyła granicę 70 dolarów za baryłkę. Tę rekordową cenę, od niespełna ośmiu miesięcy, zanotowano w Singapurze. Natomiast rekord wszechczasów padł w Londynie.

Rekord wszechczasów to 70,85 dolarów za baryłkę, pobity na nowojorskiej giełdzie za sprawą huraganu Katrina.

Według ekspertów, na rynek oddziaływują nadal ubiegłotygodniowe dane na temat sytuacji na największym na świecie, amerykańskim rynku paliw. Opublikowany w środę ostatni raport rządowy USA wskazywał, w prawdzie na wzrost zapasów ropy surowej, ale jednocześnie wykazał znaczny, bo aż o 3,9 mln baryłek spadek zapasów benzyny, które wynoszą obecnie w USA 207,9 mln baryłek i są niższe o ok. 2 procent niż przed rokiem.

Wraz ze wzrostem cen ropy poszły w górę w poniedziałek ceny oleju opałowego oraz benzyny. Zdrożała ona o 1,28 centa do 2,1198 dol. za galon (3,8 litra), a więc do poziomu najwyższego od początku września.

Dodatkowym czynnikami powodującymi hossę na rynku naftowym są napięcia polityczne w Iranie i Nigerii. Powoduje to niepokoje o przyszłość dostaw ropy z tych krajów- czołowych producentów z OPEC.

W Nigerii, która jest dwunastym producentem ropy na świecie są one powodowane przez partyzantkę walczącą z rządem i koncernami naftowymi. W przypadku Iranu chodzi o ewentualne sankcje wobec ambicji atomowych tego kraju, który czwartym producentem ropy na świecie.

Źródło: PAP, msu, 17.04.2006

Na giełdzie surowcowej w Londynie cena ropy ustanowiła już nowe historyczne maksimum osiągając rano poziom 71,93 dol. za baryłkę.

Z kolei na giełdzie surowcowej w Nowym Jorku cena baryłki ropy z dostawą w maju przekroczyła wczoraj poziom 70 dol. osiągając 70,69 dol.

Źródło: PAP, DowJonesNewswires, tm, 18.04.2006

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili