16.6 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Przyzwyczajenia kierowców a Eco-driving

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na domniemaną oszczędność jest m.in. jazda na luzie podczas dojazdu do skrzyżowania czy zjazdu ze wzniesienia.

Eco-driving to zasady jazdy pozwalające na wydłużenie żywotności naszego samochodu, realne ograniczenie ilości spalanego paliwa, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, dbania o środowisko i zmniejszenie stresu podczas prowadzenia pojazdu.

W nowoczesnych silnikach paliwo dawkowane jest przez komputer, ale to kierowca decyduje o stylu jazdy i wynikającym z niego zużyciu paliwa oraz podzespołów pojazdu.  Prowadzący samochód musi odpowiednio reagować na stale zmieniające się warunki i sytuacje drogowe, a nawet zwracać uwagę na ukształtowanie terenu (zjazdy, podjazdy) i odpowiednio dobierać przełożenia skrzyni biegów lub wcisnąć pedał gazu. 

Na podstawie przeprowadzonych wywiadów z kierowcami i relacji ze szkoleń z Eco-drivingu w ośrodku TTSC w Bednarach, instruktorzy ekonomicznej jazdy określili najczęściej popełniane przez kierowców błędy, powodujące zwiększone zużycie paliwa:

1. Rozgrzewanie silnika na postoju, złe używanie klimatyzacji, zbędne włączanie odbiorników i urządzeń w pojeździe.
2. Szybkie starty oraz nadmierne przyspieszanie.
3. Utrzymywanie zbyt małego odstępu od pojazdów poprzedzających, co prowadzi do niepotrzebnego hamowania i przyspieszania.
4. Jazda na luzie i niewykorzystanie siły rozpędu, jaką posiada pojazd (na naszą korzyść działa jazda z włączonym biegiem, toczenie pojazdu, hamowanie silnikiem).
5. Nieuzasadnione montowanie elementów zakłócających współczynnik CW (opór powietrza) np. nieużywany bagażnik.
6. Niekontrolowanie lub zbyt rzadkie kontrolowanie ciśnienia w ogumieniu.
7. Zaniedbania w odpowiednim serwisowaniu pojazdu (wymiany filtrów i łożysk, odpowiednia geometria zawieszenia itp.)

MP, Prelite

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili