Przygotowanie nawigacji przed urlopem w 5 krokach

Krok 1: Sprawdź, czy posiadasz aktualne mapy

Kluczowym elementem każdej nawigacji jest dobra i aktualna mapa, dlatego przed każdym dłuższym wyjazdem warto ją sprawdzić. Ponieważ sieć dróg – szczególnie w Polsce – zmienia się szybko, jest to podstawowy warunek poprawnego działania nawigacji.

Warto więc sprawdzić, czy nasza mapa w urządzeniu jest zaktualizowana, tym bardziej, że niektórzy producenci wydłużają czas, w którym można za darmo pobrać najnowsze dane mapowe. „W tej chwili wydłużamy ten okres do dwóch lat. Dzięki temu użytkownicy nawigacji Mio Spirit 2011 mają dostęp do świeżych i darmowych map przez kilka sezonów, co pozwala im zaoszczędzić znaczne kwoty” – mówi Tarik Hassan, CEE Marketing Manager Mio Technology.

Krok 2: Sprawdź, czy posiadasz mapę kraju, do którego się wybierasz

Podczas urlopu ważną kwestią jest też wybór mapy odpowiedniej do regionu, w który się wybieramy. Jeśli często wyjeżdżamy za granicę najlepszym rozwiązaniem jest kupno nawigacji wyposażonej w mapy całej Europy. Użytkownik ma wtedy dostęp do map wszystkich interesujących go krajów na tym obszarze, co jest bardzo wygodne. Przed samym urlopem wystarczy je tylko zaktualizować.

Jeśli jednak zazwyczaj korzystamy z nawigacji w Polsce, można zaoszczędzić wypożyczając mapy tylko na wyjazdy. Takie rozwiązanie wprowadziła firma Mio w urządzeniach z serii Mio Spirit 2011. „Dzięki wypożyczalni oszczędzamy już na starcie. Kupując nawigację wyposażoną tylko w mapę Polski, płacimy za urządzenie odpowiednio mniej, a nadal mamy możliwość korzystania z niego za granicą. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się podczas wyjazdów urlopowych” – mówi Tarik Hassan. Mapy można wypożyczyć na okres od trzech dni do miesiąca.

Krok 3: Zaplanuj podróż w domu

Dłuższą podróż warto zaplanować. O ile krótsze trasy łatwo wyznaczać na ekranie nawigacji, o tyle dłuższy urlop wygodniej i szybciej planuje się na ekranie komputera. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, jeśli nawigacja jest wyposażona w funkcję planowania podróży z optymalizacją punktów przejazdowych.

Wówczas wystarczy wpisać interesujące nas punkty, a specjalny program uszereguje je w odpowiedniej kolejności – tak, żeby pokonywana trasa była optymalna. Przykładowo, jeśli wybieramy się do Hiszpanii, ale po drodze chcielibyśmy zwiedzić też kilka francuskich miasteczek, wystarczy że wpiszemy ich nazwy, a nawigacja uszereguje je w odpowiedniej kolejności i wytyczy najlepszą trasę.

Krok 4: Sprawdź, czy w nawigacji są przewodniki miast, które planujesz zwiedzić

Ten krok zarezerwowany jest właściwie tylko dla posiadaczy nawigacji Mio – to jedyny producent, który oferuje taką funkcję. Posiadają one wbudowane przewodniki turystyczne  z informacjami na temat atrakcji turystycznych w największych miastach w Europie. W przewodnikach znajdziemy również informacje na temat bazy hotelowej i gastronomicznej, adresy centrów handlowych i rozrywkowych, a także ambasad i konsulatów. W wyższych modelach Mio z linii Spirit 2011 (680, 685 i 687) przewodniki są preinstalowane, do niższych modeli można je dokupić w e-shopie producenta.

Krok 5: Zdecyduj, czy chcesz zapisać trasę

Ci, którzy po powrocie z wakacji chcieliby pokazać rodzinie trasę podróży, a jednocześnie nie chcą marnować czasu na prowadzenie notatek, powinni sprawdzić, czy nawigacja, którą planują zabrać na urlop posiada funkcję zapisu trasy. „Dzięki niej urządzenie może pełnić rolę dziennika podróży, a użytkownik nie musi zabierać ze sobą dodatkowych materiałów. W urządzeniu można zapisać trasę, którą pokonywaliśmy podczas wakacji, a po powrocie wgrać ją do komputera i jeszcze raz prześledzić” – mówi Tarik Hassan z Mio. Funkcja przydaje się też w sytuacji, kiedy chcemy polecić znajomym wakacyjną trasę, która się nam podobała.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili