8.4 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024

Przebudowa lotniska we Wrocławiu zgodnie z planem

Jak podaje Gazeta Wyborcza, budowa nowego terminalu na wrocławskim lotnisku rozpoczęła się w sierpniu. Dzięki niemu przepustowość lotniska ma się zwiększyć z 1,3 mln do 3,2 mln pasażerów rocznie. Polepszy się też komfort pasażerów. Dwanaście nowych bramek odpraw spowoduje, że na Strachowicach zniknie tłok. W pierwszym kwartale 2011 roku, gdy inwestycja będzie skończona, gotowe będą dwa rękawy prowadzące do samolotów (docelowo ma być ich sześć). Przed Euro 2012 ma być również ukończone podziemne połączenie z planowaną kolejką miejską.

– Dzięki dobrej pogodzie roboty idą bardzo dobrze. Jesteśmy w połowie prac nad płytą fundamentową. Powstały już szyby dla wind na poziomie "minus jeden", wkrótce będziemy wylewać stropy, a do świąt cały poziom będzie gotowy – zapowiada Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu na wrocławskim lotnisku.

Lotniska muszą rozbudować także Gdańsk i Poznań, które również organizują Euro 2012. Ale Gdańsk dopiero ma rozstrzygnąć przetarg na wykonanie nowego terminalu, który będzie bardzo podobny do wrocławskiego. – Mamy trzymiesięczne opóźnienie. Musieliśmy przeprojektować terminal w inne miejsce, bo na poprzednim nie udało nam się zawrzeć umowy z prywatnym właścicielem – mówi Tomasz Kloskowski, wiceprezes Portu Lotniczego Gdańsk Rębiechowo.

Lotnisko w Gdańsku ma być gotowe w marcu 2012 roku. Jego władze dały inwestorowi 24 miesiące na rozbudowę terminalu, a nie – jak we Wrocławiu – tylko 18. – Wiemy, że Wrocław dał surowsze warunki, ale uznaliśmy, że lepiej dać więcej czasu na wszelki wypadek, gdyby inwestycja miała się opóźnić – tłumaczy Kloskowski.

Poznań dopiero przygotowuje projekt rozbudowy swojego terminalu. Wciąż nie ogłoszono przetargu na projekt nowej drogi kołowania dla samolotów.

Tymczasem we Wrocławiu w piątek rozstrzygnięto przetarg na całą infrastrukturę dodatkową – budowę płyt postojowych dla 17 samolotów, tzw. drogę szybkiego zejścia dla samolotów i płytę do ich odladzania. W ciągu czterech-siedmiu miesięcy zostaną ogłoszone przetargi na wykonanie poszczególnych inwestycji. Mają być oddane w tym samym czasie co nowy terminal. 

Źródło: pb.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili