Prom ze Szczecina

W Stoczni Szczecińskiej powstanie prom pasażersko-samochodowy dla polskiego armatora.

Prom, ma powstać do kwietnia 2010 i jest to pierwsza jednostka od wielu lat, która powstanie w rodzimej stoczni na zlecenie Polskiej Żeglugi Morskiej.

– Prom o długości 210 m przeznaczony ma być głównie dla samochodów. Ponadto ma pomieścić około 300 osób, w tym załogę – powiedział Rzeczpospolitej, Krzysztof Gogol,rzecznik prasowy Polskiej Żeglugi Morskiej. 

Polska Żegluga Morska to największy krajowy armator i jednocześnie jeden z największych europejskich przewoźników ładunków masowych. W latach 90. jej flota wskutek bessy na rynkach frachtowych i kłopotów finansowych – zmniejszyła się. W 1995 roku liczyła 117 statków, w 2000 już tylko 91, a obecnie 82 jednostki. Jednocześnie zwiększył się też wiek floty.
W ostatnich trzech latach sytuacja firmy uległa poprawie. W 2005 r. armator przewiózł ponad 24 mln ton ładunków, czyli o ponad milion więcej niż w 2004 r., co dało mu zysk tylko w samym PŻM na poziomie 15 mln zł. 

Firma rozpoczęła program odnowy floty, którego wartość szacuję się na blisko 800 mln USD. Armator zamówił też w chińskiej stoczni serię masowców. Pierwsze cztery jednostki zostały już odebrane, następne cztery mają być gotowe do 2008 r.
MICHAŁ STANKIEWICZ

Więcej Rzeczpospolita, 28.03.06