4.6 C
Warszawa
środa, 29 marca, 2023

Prom ze Szczecina

W Stoczni Szczecińskiej powstanie prom pasażersko-samochodowy dla polskiego armatora.

Prom, ma powstać do kwietnia 2010 i jest to pierwsza jednostka od wielu lat, która powstanie w rodzimej stoczni na zlecenie Polskiej Żeglugi Morskiej.

– Prom o długości 210 m przeznaczony ma być głównie dla samochodów. Ponadto ma pomieścić około 300 osób, w tym załogę – powiedział Rzeczpospolitej, Krzysztof Gogol,rzecznik prasowy Polskiej Żeglugi Morskiej. 

Polska Żegluga Morska to największy krajowy armator i jednocześnie jeden z największych europejskich przewoźników ładunków masowych. W latach 90. jej flota wskutek bessy na rynkach frachtowych i kłopotów finansowych – zmniejszyła się. W 1995 roku liczyła 117 statków, w 2000 już tylko 91, a obecnie 82 jednostki. Jednocześnie zwiększył się też wiek floty.
W ostatnich trzech latach sytuacja firmy uległa poprawie. W 2005 r. armator przewiózł ponad 24 mln ton ładunków, czyli o ponad milion więcej niż w 2004 r., co dało mu zysk tylko w samym PŻM na poziomie 15 mln zł. 

Firma rozpoczęła program odnowy floty, którego wartość szacuję się na blisko 800 mln USD. Armator zamówił też w chińskiej stoczni serię masowców. Pierwsze cztery jednostki zostały już odebrane, następne cztery mają być gotowe do 2008 r.
MICHAŁ STANKIEWICZ

Więcej Rzeczpospolita, 28.03.06

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
312ObserwującyObserwuj
spot_img

Prowadzisz firmę transportową? Zobacz, jakie możliwości dają Ci nowe technologie!

Funkcjonowanie firmy z branży logistycznej to złożony i wieloetapowy proces. Nowoczesne systemy pozwalają na pełną kontrolę nad różnymi zagadnieniami, w tym czasem pracy kierowców,...

Z ostantiej chwili