7 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Prognoza ruchu lotniczego na polskich lotniskach

""Urząd Lotnictwa Cywilnego zaktualizował prognozę dotyczącą ruchu lotniczego w polskich portach lotniczych do roku 2030. 

Urząd Lotnictwa Cywilnego opracowuje prognozy ruchu lotniczego w Polsce regularnie, w szczególności w związku z prowadzonym nadzorem nad rynkiem transportu lotniczego, a także mając na celu zapewnienie pełnej informacji nt. polskiego środowiska lotniczego. W związku z tym, iż rok 2006 był kolejnym rokiem dynamicznego wzrostu przewozów lotniczych do i z naszego kraju, ULC zaktualizował prognozę przewozów pasażerskich oraz liczby operacji w polskich portach lotniczych.

Prognoza przedstawia szacowaną liczbę pasażerów korzystających z transportu lotniczego oraz liczbę operacji lotniczych w polskich portach lotniczych w latach 2007 – 2030.

W opinii ULC lotnictwo cywilne będzie się w dalszym ciągu rozwijało na stabilnym i zrównoważonym poziomie. W ciągu kilku najbliższych lat lotnictwo nadal będzie odczuwać pozytywny wpływ liberalizacji i otwarcia rynku przewozów lotniczych w 2004 r. Następować będzie dalsza ekspansja przewoźników niskokosztowych, zaś zwiększona konkurencja powoduje obniżenie wysokości cen biletów i wzrost zainteresowania transportem lotniczym.

Rozwojowi sprzyjać będzie ponadto liberalizacja prawa lotniczego zarówno krajowego, jak i międzynarodowego, w tym liberalizacja umów międzynarodowych umożliwiająca otwieranie nowych połączeń i wkraczanie na polski rynek nowych przewoźników. Na rynek przewozów lotniczych pozytywnie wpływa utrzymujące się stosunkowo wysokie tempo wzrostu gospodarczego Polski.

Warunkiem prognozowanego wzrostu jest jednak ciągły rozwój infrastruktury lotniskowej oraz zwiększanie efektywności wykorzystania przestrzeni powietrznej w sposób zapewniający niezbędną przepustowość dla rosnącego ruchu lotniczego.

Zgodnie z opracowaną prognozą w roku 2030 Polska może osiągnąć podobny poziom rozwoju gospodarczego (PKB na jednego mieszkańca), który obecnie występuje w krajach tzw. starej piętnastki, a tym samym zbliży się do poziomu mobilności wymienionych krajów (w 2005 roku w UE współczynnik mobilności wyniósł 2,36; Polska w roku 2030 uzyska poziom 1,98).


Prognoza została opracowana na podstawie historycznych szeregów czasowych, przewidywanego realnego wzrostu PKB, a także przy uwzględnieniu współczynnika mobilności w UE-15 (relacja liczby pasażerów korzystających z transportu lotniczego do wielkości populacji). W prognozowanym okresie nie uwzględniono zdarzeń losowych, jednorazowych (zamachy terrorystyczne, epidemie, nagły wzrost zainteresowania transportem lotniczym itp.).

e-logistyka.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili