23.6 C
Warszawa
sobota, 18 maja, 2024

Premier przywiezie gaz do Świnoujścia?

Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów "celem wizyty premiera Donalda Tuska w Kuwejcie i Katarze jest wzmocnienie współpracy z obu krajami głównie w sektorach: gazowym, naftowym i chemicznym, a także w zakresie inwestycji kapitałowych, w tym również prywatyzacji. Delegacji rządowej towarzyszą przedstawiciele 11 wiodących firm, m.in.: PKN Orlen SA, Nafty Polskiej S.A, Polskiej Grupy Energetycznej SA, Zakładów Azotowych „Puławy” SA, Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA."

To, że wizyta będzie trwała trzy dni, a obok premiera do rozmów stanie minister skarbu państwa Aleksander Grad oraz przedstawiciele największych polskich firm, świadczy o dużym znaczeniu prowadzonych w Kuwejcie i Katarze rozmów. Waga tego spotkanie nie dziwi w obliczu coraz ostrzejszych wypowiedzi Rosji dotyczących mającej powstać w Polsce i Czechach amerykańskiej tarczy antyrakietowej i milczącego poparcia udzielonego Miedwiediewowi przez prezydenta Francji.

O budowie gazoportu w Świnoujściu mówi się już od 2006 roku, kiedy to w grudniu zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zdecydował o przeprowadzaniu inwestycji mającej na celu stworzenie terminala ciekłego gazu ziemnego.  Zastanawiając się nad jego najlepszą lokalizacją, oprócz Wyspy Wolin pod uwagę brany był Port w Gdańsku. Jednak szybsza możliwość uzyskania terenu pod budowę i krótsza droga transportu drogą morską z Norwegii, a dodatkowo bliskość zakładów Chemicznych w Policach – jednego z największych odbiorców gazu, zadecydowały na korzyść Świnoujścia.

Początek budowy przewidziano na rok 2008. Później wystąpiły komplikacje, gdyż zabrakło pewności dostaw gazu. Rząd postanowił doprowadzić inwestycję do końca jeszcze za swojej kadencji, stąd przyspieszone rozmowy z Kuwejtem i Katarem, które mogą dostarczyć Polsce ok 20 proc. krajowego zapotrzebowania gazu. Jednocześnie jak podają przedstawiciele Rosyjsko-Niemieckiego konsorcjum budującego omijający Polskę Rurociąg Północny, inwestycja zostanie zakończona do 2011. Tak więc czasu znalezienia przez polską administrację oferty alternatywnej pozostaje niewiele.

MK

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili