11.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Późne pomarańczowe

Edukacja i prewencja – te działania najczęściej są wskazywane, jako mechanizmy, które mogą skutecznie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Programy edukacyjne skierowane do wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno pieszych, rowerzystów jak i wszelkich kierowców – to narzędzie, które ma uświadomić tymże uczestnikom, jaką wagę ma podejmowanie rozważnych decyzji na drodze. Każdy wypadek może skończyć się ludzką tragedią: kalectwem swoim i bliskich, a nawet  śmiercią. Pokazywanie i uświadamianie konsekwencji łamania przepisów ruchu drogowego, nie tylko prawnych, ale także osobistych, to kierunek, w stronę którego skłaniają się kolejne kampanie edukacyjne.

Polityka na drodze

W Polsce wciąż najpopularniejszą „bronią” na osoby łamiące przepisy są fotoradary. Kwestia regulacji ich obecności w polskiej sieci dróg i właściwego skierowania wpływów z ich użytkowania wciąż powraca do sejmu i jest przedmiotem aktywnej debaty politycznej. Fotoradary, według planów budżetowych na 2013 rok, miały zasilać intensywnie budżet państwa. Według doniesień Gazety Wyborczej w pierwszym kwartale tego roku wpływy z mandatów uzyskanych dzięki fotoradarom wyniosły 22,4 mln zł. W planach na cały obecny rok znajdowała się kwota 1,5 mld złotych. Już teraz wiadomo, że uzyskanie jej jest mało prawdopodobne.

Rozbudowa sieci urządzeń w ciągu kilku ostatnich lat nie poprawiła bezpieczeństwa i nie wyeliminowała problemu piratów drogowych. Widać to w liczbach, które widnieją w statystykach wypadków za 2012 rok. Najwięcej wypadków, 4659, odnotowano w województwie śląskim. Jest to również jeden z regionów o największej liczbie fotoradarów. Tylko w województwie mazowieckim i wielkopolskim jest ich więcej. Tam liczba wypadków w zeszłym roku oscylowała wokół 2500. Pozostaje tylko pytanie, czy to rzeczywiście zasługa rozbudowy sieci fotoradarów?

więcej na: www.fotoradarytozamalo.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili