16.8 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024

Port lotniczy dla miasta

– Rozwój sektora lotniczego jest jednym z priorytetów działań resortu infrastruktury -powiedział Radosław Stępień,otwierając konferencję „Planowanie przestrzenne miasta a rozwój portu lotniczego”.

Celem konferencji, zorganizowanej z inicjatywy Ministra Cezarego Grabarczyka 17 czerwca br. w Warszawie, było przedstawienie rozwiązań umożliwiających zgodny rozwój portów lotniczych i aglomeracji miejskich. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów, środowiska lotniczego i reprezentanci regionalnych portów lotniczych.
 
– Nie ma sprzeczności miedzy rozwojem portów lotniczych i miast. Port lotniczy służy miastu i zapewnia jego rozwój, rozbudowujące się miasto musi jednak uwzględniać warunki bezpieczeństwa portu lotniczego – zaznaczył podczas inauguracji konferencji Dyrektor Radosław Stępień.
 
– Dzięki zmianom w ustawie Prawo lotnicze i nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym możemy lepiej wykorzystać szansę na rozwój, wiążącą się z budową nowych portów lotniczych – stwierdził Olgierd Dziekoński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. – Na rozbudowę lotnisk w powiązaniu z rozwojem miast musimy patrzeć w dalszej perspektywie planowania przestrzennego. Nowe porty muszą powstawać z uwzględnieniem planów regionalnych – dodał Wiceminister. Poinformował także o pracach legislacyjnych resortu mających na celu przyspieszenie procesu inwestycyjnego, także związanego z budową lotnisk. – Prawo budowlane i ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ułatwią inwestowanie poprzez planowanie zintegrowane – zaznaczył Wiceminister.

Po referacie Wiceminister Olgierd Dziekoński odpowiadał na pytania uczestników konferencji dotyczące m.in. dyrektyw UE, Planu Generalnego budowy portu lotniczego i uwarunkowań środowiskowych.
 
Referaty przedstawili także Grzegorz Kruszyński, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego – „Lotnisko w granicach aglomeracji miejskiej: wzajemne oddziaływania i ograniczenia”, Małgorzata Wojciechowska z Ministerstwa Środowiska, „Uwarunkowania środowiskowe rozwoju portów lotniczych w sąsiedztwie dużych miast” oraz Michał Marzec, Naczelny Dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” i Piotr Cześnik z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
 
Konferencję zakończyła dyskusja, w której omawiano problemy związane z dynamicznym rozwojem transportu lotniczego w naszym kraju. W podsumowaniu obrad Dyrektor Radosław Stępień nawiązał do sprawy budowy Centralnego Portu Lotniczego. Poinformował, że po przeprowadzeniu przez specjalistów analizy dotyczącej uwarunkowań powstania CPL, Ministerstwo Infrastruktury zarekomenduje rządowi w 2009 roku budowę nowego centralnego lotniska. – Jednocześnie będziemy wspierać rozbudowę Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie – dodał Dyrektor Stępień.

żródło: Ministerstwo Infrastruktury

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili