17.9 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024

Polski leasing: po pierwszym półroczu nie zwalnia tempa

                                                                                              
Wyniki za sześć miesięcy 2011 r. wskazują na kontynuację, obserwowanego od początku ubiegłego roku, ożywienia na rynku leasingu ruchomości. Po 23% wzroście wartości sfinansowanych ruchomości w 2010 r., w tym roku segment ten osiągnął dynamikę na poziomie 26% po I kwartale oraz 28% po całym półroczu. Choć wzrosty widoczne są w większości segmentów rynkowych, to w okresie od stycznia do czerwca br. głównymi filarami rynku leasingowego były pojazdy ciężkie, przede wszystkim o masie powyżej 3,5t (+32% r/r) i ciągniki siodłowe (+103%) oraz maszyny i urządzenia (+34%).

Bardzo dobre wyniki leasingu pojazdów ciężarowych to efekt poprawiającej się kondycji finansowej firm transportowych, jak również całego rynku przewozów. Natomiast większa o jedną trzecią wartość sfinansowanych przez leasingodawców maszyn i urządzeń w 2011 r. to pochodna wysokiego poziomu produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych i wytwórczych. Konsekwentnie rośnie też segment maszyn rolniczych, w którym obok leasingu sporym zainteresowaniem cieszy się pożyczka – komentuje Tomasz Sęba, dyrektor sprzedaży BZ WBK Finanse & Leasing, spółki, która po pierwszym półroczu zajmuje w sektorze rolnictwa drugie miejsce, dzięki sfinansowaniu sprzętu i maszyn o łącznej wartości 132 mln zł.

Wartość rynku nieruchomości po pierwszym półroczu 2011 r.  wyniosła 643 mln zł, co oznacza blisko 15% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Dodatnia dynamika segmentu
w rzeczywistości została utrzymana za sprawą pierwszych trzech miesięcy tego roku, kiedy to wzrost sprzedaży wyniósł aż 63%, w drugim kwartale wartość sfinansowanych nieruchomości spadła bowiem o prawie 40%. Wynik w segmencie nieruchomości to też zasługa rosnącej średniej wartości transakcji w porównaniu z 2010 r. – dodaje Tomasz Sęba. Ta, w pierwszym półroczu tego roku wyniosła 5,6 mln zł, podczas gdy w ubiegłym było to 4,3 mln zł.

Zgodnie z prognozami ZPL w całym 2011 r. głównymi motorami wzrostu rynku leasingowego nadal pozostaną pojazdy ciężkie – za sprawą wzrostów zamówień przewozowych i potrzeby wymiany taboru na nowszy w związku z podwyższeniem stawek e-myta, oraz maszyny i urządzenia – w związku z dalszą potrzebą rozbudowy parków maszynowych. Rynek leasingu już w 2008 r. zareagował
z wyprzedzeniem na nadchodzący kryzys finansowy. Spodziewamy się, że tym razem okaże się barometrem wyraźnego odnowienia inwestycji polskich firm, a wzrost naszej branży będzie dwucyfrowy – komentuje Tomasz Sęba  z BZ WBK Finanse & Leasing.

W pierwszym półroczu 2011 r. Spółki Leasingowe BZ WBK sfinansowały ruchomości i nieruchomości warte łącznie 744 mln zł. Wypracowany wynik i 19% wzrost daje firmie szóste miejsce wśród polskich firm leasingowych.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili