21.8 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Polska Izba Paliw Płynnych do premiera

Izba alarmuje, że prawie tysiąc firm stanęło na skraju bankructwa w związku z nieuzasadnionymi — jej zdaniem — decyzjami urzędników.

W czym rzecz? Państwo chciało wyeliminować proceder sprzedaży oleju opałowego jako paliwa do diesli. Jest on opłacalny ze względu na różnice w akcyzie. W 2004 r. resort finansów zobowiązał dystrybutorów do pobierania od kupującego oświadczeń, że olej będzie przeznaczony do celów grzewczych, i spisania adresu, PESEL, nazwiska oraz rodzaju urządzenia grzewczego. Po latach skarbówka zaczęła oświadczenia sprawdzać. Okazało się, że ich część była fałszywa, np. adres był prawdziwy, a nazwisko nie. Fiskus zaczął naliczać sprzedawcom karną akcyzę. Sęk w tym, że kontrolerzy nie biorą pod uwagę, że sprzedawcy nie mieli wówczas prawnych możliwości weryfikacji oświadczenia. Mają je dopiero od marca ubiegłego roku.

Autorzy listu twierdzą, że obecna sytuacja grozi wstrzymaniem dostaw oleju grzewczego dla 3 mln odbiorców. W czwartek olejarze mają się spotkać z ministrem finansów, na przyszły tydzień zapowiadają demonstracje w Warszawie. 

Źródło: pb.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili