Płatna autostrada A2

Wykonawcą kontraktu, który zostanie zrealizowany w 24 miesiące będzie konsorcjum firm Alcatel-Lucent Polska Sp. z o.o./Thales Alenia Space ETCA S.A./Thales Transportation Systems S.A. W ramach umowy  konsorcjum wybuduje także światłowodowy system komunikacyjny, który będzie szkieletem transmisyjnym dla wszystkich systemów zainstalowanych wzdłuż autostrady.

System Poboru Opłat umożliwi zbieranie opłat od użytkowników autostrady (gotówką i za pomocą kart płatniczych) w zależności od przebytej odległości i kategorii pojazdu. System będzie bezpieczny dla użytkowników kart płatniczych dzięki właściwym zabezpieczeniom chroniącym przed fałszerstwem i kradzieżą. System będzie przygotowany do współpracy z elektronicznym poborem opłat.

System Zarządzania Ruchem pozwoli na przekazywanie przydatnych informacji dla kierowców, np. o natężeniu ruchu, pogodzie czy ewentualnych zagrożeniach, co w konsekwencji przełoży się na płynny ruch na autostradzie. Części składowe systemu to: znaki zmiennej treści, tablice tekstowe, stacje meteorologiczne, urządzenia monitoringu ruchu, kamery telewizji przemysłowej oraz centrum zarządzania autostradą.

System Łączności Alarmowej stanowić będą rozstawione co 2 km kolumny alarmowe wyposażone w przycisk wzywania pomocy i głośnik, co pozwoli na szybkie powiadomienie służb technicznych.Poszczególne odcinki autostrady będą monitorowane z centrum zarządzania siecią alarmową. System umożliwi zapisywanie wszystkich wydarzeń w bazie danych razem z datą i czasem zgłoszenia, liczbą kolumn, numerem telefonu zawiadomionych służb interwencyjnych oraz innych operacji uruchomionych przez operatora.

System gromadzenia danych statystycznych to dwa oddzielne  systemy. Jeden będzie przeznaczony do monitorowania ruchu poprzez mierzenie prędkości, natężenia ruchu i rodzaju pojazdów, drugi umożliwi monitorowanie masy pojazdów oraz ich wpływu na nawierzchnię.

Oddanie systemu do eksploatacji jest planowane na koniec 2010 r.

Czeska prezydencja w UE

W międzyczasie Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, spotkała się z Danielą Kovalcikową, Wiceminister transportu Republiki Czeskiej.

Panie omówiły priorytety polityki transportowej podczas Prezydencji czeskiej w UE, takie jak prace nad dyrektywą dotyczącą Eurowiniet. Rozmawiały też o stworzeniu tzw. pakietu drogowego, czyli projektu rozporządzeń w sprawie dostępu do rynku przewozów drogowych rzeczy oraz dostępu do zawodu przewoźnika drogowego. Dodatkowo omówiony został temat dyrektywy poświęconej czasowi pracy kierowców.

Spotkanie ukoronowała rozmowa o bilateralnej współpracy Polski i Czech w sprawie transportu, a głównie temat połączenia dróg S3 i R11 w ramach Korytarza Środkowoeuropejskiego. To w okontekście przygotować do Euro 2012.

źródło: GDDKiA i Ministerstwo Infrastruktury

źródło zdjęcia: www.sxc.hu

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili