Opony jeszcze bardziej ekologiczne?

Badania przeprowadzone w ośrodku testów opon w Lawton w stanie Oklahoma pokazują, iż zastosowanie oleju sojowego daje lepsze właściwości mieszania w procesie produkcji. Firma odkryła, że związki gumy wytwarzane z zastosowaniem oleju sojowego łatwiej się mieszają z krzemionką stosowaną w produkcji opon. Może to zwiększyć wydajność fabryki, zmniejszyć zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.

Prototypowe opony wyprodukowane w Lawton będą sprawdzone na torze testowym Goodyeara w San Angelo (Teksas) w najbliższych miesiącach. Jeśli pozytywnie przejdą testy, to Goodyear planuje zaoferować kierowcom opony z zastosowanym w nich olejem sojowym już w 2015 roku.

Związek producentów soi – USB (United Soybean Board) – pomaga sfinansować projekt Goodyeara przekazując dotację w wysokości 500 tys. dolarów w ciągu dwóch lat. Goodyear przedstawi po raz pierwszy swoją innowacyjną oponę w dniach 6-7 sierpnia br. w ośrodku badań Ford Motor Company w Dearborn w stanie Michigan podczas imprezy sponsorowanej przez USB.

Wykorzystanie oleju sojowego to tylko jedno z wielu obecnie prowadzonych działań Goodyeara na rzecz zwiększenia wykorzystania surowców odnawialnych w procesie produkcji. Goodyear i firma  DuPont Industrial Biosciences kontynuują współpracę nad Biolsoprenem – rewolucyjną biologiczną alternatywą dla izoprenu pozyskiwanego z ropy naftowej. Biolsopren można wykorzystywać do produkcji gumy syntetycznej, która z kolei stanowi alternatywę dla gumy naturalnej oraz innych elastomerów. Rozwój Biolsoprenu pomoże zmniejszyć zależność branży oponiarskiej i gumowej od produktów ropopochodnych.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili