Oferta przewozów drogowych na Ukrainę rozszerzona przez Go Logis

Wśród nich jest Ukraina, gdzie spedytor organizuje transporty drogowe głównie dla klientów z branży przemysłowej, hutniczej i górniczej. Teraz, w odpowiedzi na wzrost zainteresowania ze strony polskich i ukraińskich firm, Go Logis wzmacnia usługę przewozów drobnicowych i rozszerza ofertę o transporty specjalne, ładunków ADR i wymagających temperatury kontrolowanej.  


Go Logis organizuje regularne transporty całopojazdowe (FTL) i drobnicowe z/na Ukrainę od ponad sześciu lat. Go Logis przewozi także towary z krajów Europy Zachodniej, m.in. Niemiec.


– W eksporcie są to głównie specjalistyczne taśmy transporterowe i przenośnikowe oraz akcesoria do ich montażu, wykorzystywane w branży górniczej, elementy stalowe, kotły, piece, także chemia gospodarcza. Natomiast z Ukrainy do Polski najczęściej przewozimy drewniane bale. Oprócz transportów standardowych, organizujemy konwoje do przewozu towarów o dużej wartości, takich jak elektronika. Wyzwaniem dla nas jest przygotowanie do transportu taśm transporterowych i przenośnikowych, które są zwinięte w koła o wadze od 3 do 6 ton, różnej średnicy i wysokości, dochodzącej do 3 metrów. Ich załadunek często odbywa się za pomocą dźwigów lub suwnicy – mówi Maria Kuźmiuk, specjalista obsługi klienta Go Logis, odpowiedzialna za organizację transportów na rynki wschodnie, w tym Ukrainę.  


Go Logis organizuje transporty na terenie całego kraju, szczególnie do Kijowa, Odessy oraz Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim na wschodniej Ukrainie. Firma realizowała także zamówienia na przewozy do obwodu donieckiego.


 


–  Ukraina jest dla nas ważnym kierunkiem i od lat śledzimy ten rynek. Przez pewien czas, ze względu na działania wojenne, transporty były wstrzymane. Teraz widzimy, że klienci coraz częściej interesują się tym kierunkiem, co przekłada się na wzrost zamówień. W ostatnim czasie dostajemy też więcej zapytań ofertowych, zwłaszcza od firm z branży rolniczej, meblarskiej i spożywczej. Dotyczą one również transportów specjalnych, ładunków ADR i w temperaturze kontrolowanej. Co ciekawe, otrzymujemy też zapytania z firm ukraińskich, które jednocześnie szukają kontrahentów w Polsce i sprawdzają możliwości transportu. Wprawdzie sytuacja polityczna na Ukrainie jest wciąż niepewna, ale mimo tego, ten niszowy rynek może stać się jednym z głównych kierunków. Dlatego rozszerzamy naszą ofertę o nowe usługi i rozwiązania – zapowiada Grzegorz Szenejko, właściciel Go Logis. 


 


Transporty na Ukrainę – przede wszystkim bezpieczeństwo i doświadczenie


Ukraina nadal jest krajem objętym działaniami wojennymi, z niestabilną sytuacją polityczną. Przy organizacji transportu do tego kraju wciąż kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo. Szczególnie dotyczy to przewozów na tereny wschodniej Ukrainy.


 


– W tym przypadku standardowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika OCP powinno być rozszerzone o kraje trzecie spoza UE, do których zaliczamy Ukrainę. Dodatkowo, zwłaszcza jeśli przewóz dotyczy towarów o wysokiej wartości, zalecamy naszym klientom rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o ryzyko kradzieży i uszkodzeń, co zagwarantuje ochronę towaru do pełnej wartości sumy ubezpieczenia – mówi Joanna Jędruchniewicz, kierownik obsługi klienta Go Logis.


 


Organizacja transportów na Ukrainę wymaga od spedytora dużego doświadczenia i znajomości specyfiki rynku oraz obowiązujących przepisów prawnych. Kluczowe znaczenie ma bieżący monitoring przebiegu każdego transportu i stały kontakt z kierowcą. Przy organizacji transportów Go Logis korzysta głównie z usług sprawdzonych, polskich przewoźników, którzy przede wszystkim mają doświadczenie w obsłudze tego kierunku. Spedytor współpracuje także ze sprawdzonymi przewoźnikami ukraińskimi.


 


– Organizowanie transportów poza Unię Europejską zawsze wiąże się z dużymi formalnościami. Tak też jest w przypadku Ukrainy. Faktura dla odbiorcy towaru, specyfikacja, świadectwo przewozowe, itp. Podstawą są dobrze wypełnione dokumenty, w tym uzyskanie koniecznych pozwoleń. Zawsze sprawdzamy ważność dokumentów przewoźników i kierowców, dbamy też o to, aby otrzymali wszystkie niezbędne dokumenty. Średni czas dostawy na Ukrainę wynosi od 24 do 48 godzin. Ale w przypadku eksportu może się wydłużyć, w zależności od sytuacji na granicy, gdyż często pojawiają się utrudnienia wynikające z dłuższego czasu odprawy celnej – wyjaśnia Maria Kuźmiuk.


 


Wsparciem dla pracy spedytora są różne ułatwienia w wymianie towarowej z Ukrainą. W ostatnim czasie poprawiła się automatyzacja procedur i obsługi celnej w ukraińskich urzędach celnych. Organizację transportów drobnicowych i całopojazdowych znacznie uprościło wprowadzenie „pepeszki” czyli dokumentu PP. To deklaracja celna, na podstawie której importer już wcześniej może zgłosić przywóz określonego towaru do tego kraju. Takie rozwiązanie, stosowane tylko na Ukrainie, pozwala także firmom przewozowym i spedytorom zmniejszyć koszty transportów dedykowanych.


 


Wymiana handlowa Polski z Ukrainą


Według danych GUS, w pierwszym półroczu 2017 roku Ukraina była 14. co do wielkości partnerem handlowym Polski w eksporcie i 21. w imporcie. W porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku, udział Ukrainy w eksporcie wzrósł o 0,5 p. proc. do poziomu 2,1%, natomiast w imporcie był wyższy o 0,2 p. proc. i wyniósł 1,1%. Polska jest ważnym partnerem handlowym dla Ukrainy. Zgodnie z danymi Ukraińskiej Państwowej Służby Statystycznej w 2016 roku Polska była trzecim co do wielkości partnerem eksportowym Ukrainy (po Rosji i Egipcie) i piątym importowym (za Rosją, Chinami, Niemcami i Białorusią). Jednocześnie w tym okresie odnotowano wzrost eksportu polskich towarów na Ukrainę o 15,9%, a importu ukraińskich towarów do Polski o 11,3%. 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili