Obwodnica miasta Biecz oddana do ruchu

– Droga krajowa nr 28, która ma zasadnicze znaczenie dla ruchu turystycznego oraz rozwoju regionu, jest modernizowana na całej długości. Chcemy, aby w ciągu tej drogi powstały również obwodnice Nowego Sącza, Limanowej oraz Makowa Podhalańskiego – dodał wiceminister.

Obwodnica Biecza o długości 5 km została zbudowana w ciągu 540 dni, kosztem 120 mln złotych. Wszystkie koszty, obejmujące zarówno roboty budowlano – montażowe, jak i wcześniej opracowanie dokumentacji, wykup gruntów oraz nadzory, to 127 mln złotych. Źródłem finansowania inwestycji były: Krajowy Fundusz Drogowy, budżet państwa oraz pożyczka zaciągnięta przez rząd polski w Europejskim Banku Inwestycyjnym, przy pomocy której sfinansowano prawie 60% kosztów inwestycji.
 
Inwestorem zadania jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcą firma SKANSKA SA. Projekt wykonało Krakowskie Biuro Projektów Dróg i Mostów „Transprojekt” Sp. z o.o. Nadzór inwestorski pełniło Małopolskie Biuro Inwestycyjne Sp. z o.o. w konsorcjum z Promost Consulting.
 
Obwodnica miasta Biecz jest drogą klasy GP (główna przyspieszona) o nośności nawierzchni 11,5 tony na oś. Na trasie zostały zbudowane trzy mosty: na rzece Ropie, na potoku Libuszanka i na potoku Sitniczanka, o łącznej długości 223,5 m, oraz dwa wiadukty o łącznej długości ponad 80 m. Najdłuższym i najtrudniejszym do wykonania obiektem był pięcioprzęsłowy most przez Ropę o długości 161 m.
 
Obwodnica Biecza powstała w ciągu drogi krajowej nr 28, która jest najdłuższą drogą na terenie województwa Małopolskiego i przebiega od Zatora przez Jordanów, Mszanę Dolną, Limanową, Nowy Sącz i Gorlice do granicy z województwem Podkarpackim.
 
Według Generalnego Pomiaru Ruchu wykonanego w 2005 roku przez centrum Biecza przejeżdża średnio ponad 7.000 pojazdów na dobę, co stanowi wzrost o 19% w stosunku do roku 2000.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili