Obwodnica Augustowa: poparcie Słowacji

Słowacja przyłączyła się do sprawy C-193/07 Komisja Europejska przeciwko Polsce. Dotyczy ona budowy obwodnicy Augustowa. Strona słowacka popiera roszczenia Polaków. 

O sprawie drogi mającej przeciąć Dolinę Rospudy było w ostatnich miesiącach głośno. Jednak cały nacisk opini publicznej położony był na konflikt Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z tzw. ekologami. O innych wymiarach tej sprawy raczej się nie dyskutowało. Przyłączenie się Słowacji po stronie polskiej w konflikcie z Komisją Europejską ukazuje międzynarodowe znaczenie obwodnicy Augustowa.

Przypomnijmy, że planowana droga jest częścią Via Baltica, szlaku komunikacyjno-handlowego łączącego Północną i Południową Europę. Jest to droga priorytetowa dla krajów położonych pomiędzy Bałtykiem a Morzem Śródziemnym. Jej uruchomienie może sprawić, że zmienią się dominujące kierunki przepływu towarów, z równoleżnikowych, na południkowe.

Uruchomienie Via Baltica jest z jednej strony olbrzymią szansą dla krajów takich jak Polska, czy Słowacja, a z drugiej zagrożeniem dla m.in. Niemiec. W momencie uruchomienia Via Baltica, swoje paneuropejskie znaczenie stracą niemieckie porty.

Możemy więc spodziewać się długiego procesu, gdyż Via Baltica nie leży w interesie Zachodniej Europy.

Michał Krzak

e-logistyka.pl

źródło zdjęcia: http://www.sxc.hu/photo/750104

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili