Nowy prom Unity Line

Prom m/f Skania rozpoczął właśnie służbę w barwach Unity Line. Zakupienie kolejnej jednostki towarowo – pasażerskiej to ważny krok dla polskiego przewoźnika. Skania była wyczekiwana zarówno przez turystów, jak i branżę transportową. 

M/f Skania to drugi statek pasażersko – towarowy w barwach Unity Line. Podobnie jak prom Polonia (także pasażersko – towarowy) nowa jednostka będzie pływała na odcinku ?Świnoujście – Ystad, na którym istnieje duże zapotrzebowanie na dodatkowe rejsy. Wprowadzenie Skanii zdecydowanie zwiększy konkurencyjność Unity Line na rynku. Dzięki temu oferta przewoźnika stanie się kompletna, szczególnie z punktu widzenia polskich klientów, którym brakowało połączenia nocnego do Szwecji.

M/f Skania to nowoczesna jednostka, która może zabrać na pokład 1397 pasażerów. Na promie znajduje się około 600 łóżek. Wśród 196 kabin są odmiany 2 i 4 osobowe oraz De Lux o podwyższonym standardzie. Na pokładzie znajduje się także 120 foteli lotniczych. Pokład promu został znacznie zmieniony po zakupie od włoskiego armatora Grimaldi. Dotychczas pływał on pod nazwą EUROSTAR ROMA na trasie pomiędzy Rzymem a Barceloną.

Przed rozpoczęciem służby w Unity Line zmodernizowano go pod względem eksploatacyjnym, uruchomiając rampę i furtę dziobową. To rozwiązanie zapewni krótszy czas załadunku. Modyfikacje objęły także napęd statku. Zamontowano w nim dodatkowy ster strumieniowy na dziobie, który ma znaczny wpływ na łatwość manewrowania i zwiększa bezpieczeństwo podczas operowania w porcie. Aby zapewnić niezawodność serwisu, która jest kluczową cechą potrzebną do zyskania zaufania spedytorów oraz klientów indywidualnych, przeprowadzono kompleksowe remonty wszystkich silników.
Za bezpieczną i komfortową podróż na Skanii odpowiadała będzie załoga licząca 85 osób. 

Radość podróżowania

Pokład Skanii oferuje pasażerom wiele atrakcji, dzięki którym rejs będzie ciekawym elementem wakacji, czasem przyjemnego relaksu w długiej podróży albo interesującym sposobem spędzenia krótkiego urlopu. Podczas pobytu na pokładzie klienci będą mogli spróbować któregoś z wyśmienitych dań serwowanych w restauracji, odprężyć się w jednym  z barów lub kafeterii, zrobić zakupy albo rozerwać się w dyskotece i kasynie. Z myślą o najmłodszych pasażerach Unity Line przygotowało także plac zabaw.
Celem Unity Line było zaaranżowanie pokładu w sposób atrakcyjny nie tylko dla turystów indywidualnych, ale także dla klientów korporacyjnych. Aby pokład Skanii mógł stać się także miejscem oficjalnych spotkań znalazły się na nim dwie komfortowe i w pełni wyposażone w sprzęt elektroniczny sale konferencyjne. Umożliwiają one organizację konferencji, sympozjów i szkoleń.

Sprawny i bezpieczny transport towarów

Wprowadzenie Skanii na trasę Świnoujście – Ystad jest odpowiedzią Unity Line na wciąż rozwijający się transport towarów pomiędzy Polską a Szwecją. Dzięki nowej jednostce średnia częstotliwość odejść ze Świnoujścia do Szwecji zmniejszy się do 3,5 godziny, co jest bardzo ważne z punktu widzenia klientów z sektora cargo. Dzięki konstrukcji przelotowej m/f Skania zapewnia szybki oraz bezpieczny załadunek i rozładunek towarów. Nowy prom może zabrać na pokład 50 ciężarówek i 260 samochodów osobowych. Jeżeli jednak liczba samochodów osobowych będzie mniejsza niż zakładane maksimum, istnieje możliwość przyjęcia na pokład kolejnych ciężarówek.

Uzupełnienie rejsów do Ystad o nocne odejście jest dużym udogodnieniem dla kierowców. Teraz mogą oni wjechać na prom w późnych godzinach wieczornych, zjeść kolację i spokojnie przespać całą noc, aby następnego dnia w pełni sił ruszyć w dalszą drogę. Do dyspozycji kierowców samochodów są dwuosobowe, komfortowe kabiny oraz przyjemna kawiarnia oddzielona od zgiełku części rozrywkowej. Wszystko to, w połączeniu z cichą praca promu, zapewnia warunki sprzyjające regeneracji przed dalsza pracą.

Godziny codziennych rejsów:

•    Świnoujście 23:00 – Ystad 07:00 (następnego dnia)
•    Ystad 13:30 – Świnoujście godzina 20:00

m/f Skania w liczbach

Dane techniczne m/f Skania:
•    Długość: 173,7 m
•    Szerokość: 24 m
•    Zanurzenie: 6,4 m
•    Prędkość maksymalna: 27 węzłów
•    Prędkość podróżna: 22,5 węzła
•    Załoga: 85 osób

Długość linii ładunkowych:
Pokład I – 200 m
Pokład II – 260 m
Pokład III – 837 m
Pokład V – 838 m

Wysokość pokładów ładunkowych:
Pokład I – 2,5 m
Pokład II – 2,8 m
Pokład III – 4,5 m
Pokład V – 4,5 m
Pokłady I i II przeznaczone są tylko dla samochodów osobowych