22.9 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Nowy kontrakt AKME

Archeolodzy z firmy budowlano – archeologicznej AKME w konsorcjum z Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie i Ośrodkiem Naukowo – Konserwatorskim PKZ z Poznania będą prowadzić badania na głębokości do 2,5 m. W sumie ich prace obejmą cztery stanowiska o powierzchni od 0,4 do ponad 4 ha w miejscowościach Łozina, Ramiszów i Pasikurowice. Prace potrwają do połowy 2009 roku. Droga ekspresowa S8 połączy Wrocław i Budzisko na granicy z Litwą. W sumie przebiegać będzie przez cztery aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką.

 Nowy kontrakt AKME ma znaczenie nie tylko biznesowe, ale przede wszystkim archeologiczne, ponieważ w czasie prac archeolodzy spodziewają się ciekawych odkryć. Badania mają pomóc m.in. w ustaleniu położenia dawnego cmentarza, na którego ślady trafiali mieszkańcy tych terenów jeszcze przed drugą wojną światową. ]

– Z wstępnych badań geologicznych przeprowadzonych na tym terenie wynika, że znajdują się tutaj ślady osad kultur łużyckiej, przeworskiej, wczesnośredniowiecznej oraz pochodzącej z późnego średniowiecza z okresu neolitu kultury Amfor Kulistych. Teraz mamy szansę dowiedzieć się nowych rzeczy  – mówi dr Aleksander Limisiewicz, archeolog i prezes firmy AKME.

Podobny kontrakt firma AKME prowadziła pod budowę drogi S3 na odcinku Gorzów Wielkopolski – Międzyrzecz. W sumie naukowcy przebadali blisko 4,5 ha powierzchni. Efektem badań były odkrycia z epoki kamienia aż po XIX wiek, a także odsłonięcie systemu umocnień z II wojny światowej. Kolejne doświadczenie przy inwestycjach drogowych AKME zdobyło ostatnio podczas prac przy jednym z kluczowych dla stolicy Dolnego Śląska przedsięwzięciu – budowie Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Tam firma zrealizowała kontrakt o wartości blisko miliona złotych.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili