Nowe wydanie miesięcznika Spedycja Transport Logistyka już w sprzedaży

W najnowszym wydaniu naszego miesięcznika m.in.:
 
Wydarzenia

Spotkanie Noworoczne PISiL 2009
15 stycznia br. w hotelu Polonia Palce miało miejsce Spotkanie Noworoczne Polskiej Izby Spedycji i Logistyki 2009, tym razem pod hasłem: „Lepsze partnerstwo większe bezpieczeństwo – branża TSL w obliczu kryzysu finansowego”, w którym wzięło udział ponad 100 osób. Jak co roku Spotkanie składało się z dwóch części: konferencji oraz koktajlu.

Czy dojedziemy pociągiem na Euro 2012?
PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) podsumowały 2008 rok. W opinii członka zarządu, Agnieszki Safuty – Pawlak: „Miniony rok był trudny, ponieważ ok. 70% inwestycji to była kontynuacja rozpoczętych wcześniej robót. Wiele z nich to trudne prace. Drugim, ważnym elementem naszych działań było zakończenie długotrwałych i mozolnych prac na etapie projektowania i przygotowania inwestycji”.

Powierzchnie magazynowe

Powierzchnie magazynowe w Polsce
Globalne spowolnienie gospodarcze spowodowało zmiany również na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. W 2008 r. popyt utrzymywał się wciąż na wysokim poziomie, lecz na skutek ostrożnego podejścia deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji, najemcy już odczuli wzrost czynszów za wynajem. Rosnące koszty inwestycji przekładają się na wyższe stawki za wynajem powierzchni, co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w obniżeniu tegorocznego wolumenu zawartych transakcji najmu. Jak przedstawia się sytuacja na rynku powierzchni magazynowych? Pytamy deweloperów i prezentujemy opinie analityków rynkowych.

Nadchodzi dobry czas na zakup gruntów
Nadchodzi najlepszy czas na zakup gruntów przez inwestorów. Ceny obniżone nawet o 20 procent, coraz większa ilość terenów przeznaczonych pod inwestycje oraz kompleksowa obsługa projektu to tylko niektóre z korzyści, jakie czekają na firmy planujące zakup gruntów w 2009 roku. Specjaliści rynku nieruchomości doradzają w co inwestować w czasach kryzysu.

Polska nadal rynkiem dominującym
Pomimo spadku popytu, rynek wynajmu powierzchni magazynowych w Polsce będzie stale się rozrastał. Inwestycje w nowoczesne centra magazynowologistyczne są procesem długotrwałym i chwilowe spowolnienie gospodarcze nie powinno mieć wpływu na decyzje inwestorów. Wzrosną jednak ceny za wynajem magazynów. O tym, czy na magazynowej mapie Europy Środkowej Polska będzie nadal rynkiem dominującym, rozmawiamy z Szymonem Jungiewiczem, dyrektorem Działu Badań i Analiz Emmerson.

Co ubezpieczyciel radzi klientom agencji nieruchomości?
O sytuacjach, których powinni unikać przyszli najemcy i osoby planujące zakup nieruchomości oraz pośrednicy w obrocie nieruchomościami, rozmawia Sylwia Rotkiewicz – Łobocka z Jartom z Małgorzatą Szulczewską, Dyrektor ds. Ubezpieczeń Grup Zawodowych SAGA Brokers.

Śląsk interesujący dla firm logistycznych
Z Tomaszem Strzyżewskim, dyrektorem katowickiego oddziału firmy King Sturge, rozmawia Janusz Mincewicz

Logistyka

Kryzys a inwestycje w logistyce
Spowolnienie gospodarcze nie wyhamuje inwestycji w branży TSL. Z pewnością zostaną ograniczone zakupy taboru, a inwestycje w budowę magazynów będą skupiały się wyłącznie na określonych kontraktach i klientach. Jednak niektórzy w kryzysie gospodarczym dopatrują się nowej szansy na fuzje firm oraz przejęcia kontrahentów.

Od kliknięcia do klienta
Access Business Group Int. Polska sp. z o.o. zajmuje się logistyczną obsługą swojego głównego klienta – firmy Amway, lidera sprzedaży bezpośredniej, który przed kilku laty mocno zinternetyzował swą działalność. Regionalne centrum dystrybucji ABG Polska obsługuje klientów Amway w Polsce, Czechach i Słowacji. Co miesiąc centrum mieszczące się w Pruszkowie pod Warszawą przygotowuje i wysyła średnio 40 tys. paczek zawierających pół miliona produktów. To nie tylko nowoczesny magazyn, ale i jedno z najważniejszych ogniw korporacji Amway w realizacji i planowaniu sprzedaży.

Jakie wyzwania czekają logistyków?
Berliński Uniwersytet Techniczny (TU Berlin), wspólnie z firmą DB Schenker, przedstawił w Berlinie wyniki prac badawczych zatytułowanych Logistyka Globalna 2015+. Uzyskane dane pokazują, w jaki sposób przedsiębiorstwa produkcyjne oraz firmy handlowe podchodzą do globalizacji usług logistycznych, zarządzania zapewniającego elastyczność oraz do kwestii zrównoważonego rozwoju sektora logistycznego. Przedstawiono także wyzwania, przed którymi – w związku z tymi procesami – staną w przyszłości dostawcy usług logistycznych

Dangerous Goods Management w Polsce
Jakość nigdy nie jest dziełem przypadku. To zawsze rezultat przemyślanego celu, szczerego wysiłku, inteligentnie obranego kierunku i umiejętnej realizacji. Stanowi mądry wybór wśród wielu możliwych alternatyw – Te słowa Williama A. Fostera stanowią motyw przewodni naszej inicjatywy wprowadzenia na polski rynek doskonałej marki, uznawanego i rozpoznawalnego na całym świecie symbolu najwyższej jakości usług w dziedzinie obsługi, przechowywania, transportu, a także doradztwa i szkoleń z zakresu materiałów niebezpiecznych.

Kryzys w logistyce: czy fracht lotniczy czeka lądowanie?
W najbliższych tygodniach i miesiącach, przy ograniczonej konsumpcji na rynku, firmy chcąc bronić swoich zysków będą szukały wszelkich oszczędności. Na pewno dokładnie przyjrzą się również kosztom logistycznym. Celem działań oszczędnościowych będzie redukcja kosztów związanych z transportem i magazynowaniem.

Transport kolejowy

Kryzys dobija transport kolejowy
Pierwsze podsumowania roku 2008, wskazują, że pesymistyczne prognozy spadku masy przewozowej transportem kolejowym sprawdziły się, a nawet są o wiele gorsze. Niestety w tym roku nie należy się spodziewać znaczącej poprawy tej sytuacji – masa przewozowa może spaść o dalsze 8 proc. Jedynie przewozy intermodalne mogą utrzymać tendencję wzrostową i to dzięki wcześniejszym inwestycjom.

Deutsche Bahn wjeżdża na polskie tory
Przejęcie przez DB Schenker spółki PCC Rail trudno traktować jako niespodziankę czy zaskoczenie. Od stycznia 2007 r., tj. od momentu otwarcia unijnego rynku kolejowych przewozów towarowych, wiadomo było, że niemiecki potentat prędzej czy później zainteresuje się dużym i obiecującym rynkiem przewozowym w Polsce.

Transport

Transport odpadów
Transport odpadów stanowi – obok zbierania, odzysku i unieszkodliwiania – jedną z postaci gospodarowania odpadami, której wykonywanie podlega regulacji przepisów ustawy o odpadach (1). Pojęcie to nie zostało odrębnie zdefiniowane, zatem należy je rozumieć dosłownie – jako przemieszczanie odpadów.

Jak minimalizować koszty, by utrzymać firmę transportową?
Wzrastające ceny paliw, wizja niepewnej sytuacji winietowej oraz wahania kursu euro powodują, że wiele firm transportowych nie jest w stanie dalej funkcjonować. Wtedy pojawia się pytanie, co dalej…?

Bezpiecznie z cysterną
W powszechnej opinii prowadzenie cysterny nie różni się od kierowania samochodem ciężarowym z naczepą. Tymczasem wysoki środek ciężkości oraz płyn przemieszczający się w zbiorniku sprawiają, że każdy manewr ma wyraźny wpływ na dynamikę pojazdu, a możliwość wywrócenia znacznie wzrasta. Z tych powodów każdy kierowca cysterny powinien przejść specjalny program szkoleniowy pomagający radzić sobie z charakterystycznym zachowaniem pojazdu.

Transport – technologia, pojazdy

Cape to Cape z Renault Trucks Adventure
Druga wyprawa Renault Trucks Adventure, nazwana Cape to Cape, przygotowana jest do wyruszenia z North Cape w Norwegii,1 marca 2009. Wędrówka przez 17 krajów będzie miała długość 30 000 km i połączy najbardziej wysunięte na południe i północ przylądki Nord Cape i Przylądek Dobrej Nadziei w Południowej Afryce.

Varia

Latające wyzwanie
Samolot nazywany jest latającym zbiorem pojedynczych części, które przed każdym startem muszą się znaleźć we właściwym miejscu. Dla linii lotniczych nie ma nic droższego jak samolot, który nie lata. Co trzy sekundy gdzieś na świecie startuje jedna z 4250 maszyn Airbusa. Dla utrzymania całej tej floty koncern kieruje z Hamburga łańcuchem zaopatrzenia i programem planowania zapotrzebowania na części zamienne.
 
Pełny spis treści i wybrane artykuły w całości na www.stl.pl
 
Spedycja Transport Logistyka bezpośrednio na biurko – skorzystaj z prenumeraty:
Prenumerata przez internet
 
Spedycja Transport Logistyka jest pismem branżowym rynku logistyczno- transportowego, skierowanym do kadry kierowniczej przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych, menedżerów ich działów logistyki, a także dla firm działających na rynku logistyczno-transportowym. Na łamach czasopisma podejmujemy ważne tematy dla branży TSL – aktualne informacje branżowe, transport samochodowy, kolejowy, morski i lotniczy, logistyka, urządzenia wykorzystywane w logistyce oraz różnych rodzajach transportu, zagadnienia magazynowania, transport wewnętrzny, wyposażenie magazynów, firmy kurierskie, spedycja, oprogramowanie logistyczne i inne.

źródło zdjęcia: www.sxc.hu