Nowa lokomotywa PKP Intercity

Koszt zakupu lokomotyw wynosi ponad 44,5 mln euro. Środki na ten cel pochodzą z kredytu uzyskanego w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Wiceminister J. Engelhardt potwierdził plan prywatyzacji spółki PKP Intercity. Wyraził nadzieję, że sprawnie będą przebiegały prace związane z uzyskaniem homologacji dla lokomotywy, która w wyniku rozstrzygniętego konkursu internetowego otrzymała nazwę „Husarz”. Powinno to potrwać do połowy przyszłego roku. Kolejne lokomotywy pojawią się w Polsce w ciągu dwóch lat.

Prezes PKP Intercity Czesław Warsewicz podziękował wszystkim konstruującym ramy polskiego systemu transportowego, a przede wszystkim Ministerstwu Infrastruktury za wsparcie dla strategii przedsiębiorstwa.

Zakup 10 nowoczesnych lokomotyw, Prezes Zarządu PKP SA Andrzej Wach uznał za pierwszy krok w kierunku tworzenia szybkich połączeń kolejowych w Polsce.

Prezentacja lokomotywy odbyła się w Warszawie, w jednej z najnowocześniejszych w Europie hal służących do wykonywania napraw rewizyjnych oraz bieżących taboru kolejowego.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury