8.5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Nierentowne PKSy

""Tylko, co trzeci państwowy PKS przynosi zyski. Państwo najchętniej podrzuciłoby nierentowne spółki samorządom. Te jednak wcale nie są pomysłem zachwycone. 

PKS w Oławie zarabia m.in. na prowadzeniu serwisu samochodowego, handlu ciężarówkami i paliwem oraz wynajmowaniu powierzchni reklamowych w autobusach. Na wszystkim, tylko nie na przewożeniu ludzi. – czytamy w Rzeczpospolitej. Dzięki temu jest najbardziej dochodowym PKS z wszystkich 58 będących jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa. W 2005 r. firma mogła pochwalić się 1,4 mln zł zysku operacyjnego. 

Przewoźników podobnych do tego z Oławy jest w skali całego kraju zaledwie 18. Państwo zamiast dopłacać do pozostałych, najchętniej by się ich pozbyło, oddając je w zarządzanie samorządom. Te na razie pomysłu nie komentują nieoficjalnie wiadomo, że zachwycone nie są i mają nadzieję, że sprawa ucichnie. Większość twierdzi że wystarczającym problemem są koleje regionalne.

Doświadczenie pokazuje, że najlepiej radzą sobie te PKS, które przeszły w ręce pracowników. Z reguły już po dwóch lub trzech latach od przejęcia załoga spłaca wszystkie swoje zobowiązania wobec państwa. 

PKS przegrywa rywalizację z przewoźnikami prywatnymi. W Polsce jest ich już kilka tysięcy. Ich flota składa się z ok. 17,5 tys. pojazdów, mniej więcej tyle samo liczy tabor państwowych spółek. Duża część z nich to jednoosobowe firmy, których flota to jeden bus kursujący np. pomiędzy Warszawą a Mazurami za cenę niewiele niższą niż PKS. – Z naszych obserwacji wynika, że na najbardziej dochodowych liniach działa po kilkunastu przewoźników – mówi ‘Rzeczpospolitej‘ Zdzisław Szczerbaciuk, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji. I nadal im się to opłaca.
Agnieszka Stefańska
Więcej:www.rzeczposoplita.pl, 16.01.2007

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili