17.9 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Nawigacja może uratować życie

Coraz więcej osób docenia zalety urządzeń nawigacji satelitarnej. Nic dziwnego, skoro odbiorniki GPS są przydatne również wtedy, gdy na drodze wydarzy się coś złego. Umożliwiają one szybkie i dokładane zlokalizowanie miejsca zdarzenia, np. wypadku drogowego. Nowoczesne urządzenia nawigacyjne błyskawicznie nawiązują łączność z satelitami GPS, a precyzyjne mapy pozwalają jasno określić położenie. Skraca to czas dojazdu odpowiednich służb ratowniczych. Zarówno pogotowie ratunkowe, jak i policja szybciej pojawiają się na miejscu wypadku.

Komentarz Adama Macieja Pietrzaka, specjalisty medycyny ratunkowej:

Priorytetem każdej akcji ratowniczej jest możliwie szybkie uzyskanie pomocy specjalistycznej, tak aby okres działań prowizorycznych skrócić do niezbędnego minimum. Jeżeli już dysponujemy sprawnym środkiem łączności i chcemy wezwać pomoc – to co należy powiedzieć? Po pierwsze gdzie, następnie ile osób i co się stało. Preferowana kolejność informacji zachowana jest na wypadek niespodziewanego przerwania połączenia. Gdzie? – to nazwa trasy, numer trasy, słupek kilometrowy, nazwa miejscowości lub ewentualnie nazwa miejscowości, dzielnicy, ulicy, numer domu, numer mieszkania lub nazwa instytucji. Dlaczego tyle szczegółów? Niestety częste przebudowy dróg, zmiany nazw ulic w ostatnich czasach, nazwy zwielokrotnione, podobne nazwy instytucji – wprowadziły czynnik chaosu do podstawowej informacji miejsca wypadku. Dyspozytor pogotowia ratunkowego, straży pożarnej lub policji musi szybko zlokalizować zdarzenie. Sukces w części to zaplanowanie skutecznej i szybkiej trasy dojazdu do miejsca zdarzenia.

Coraz bardziej popularne zastosowanie nawigacji i pozycjonowania satelitarnego umożliwia bardzo precyzyjne lokalizowanie również dla potrzeb ratunkowych. Niezwykle pomocne jest korzystanie z urządzeń GPS, dzięki którym możemy określić dokładną lokalizację i podać ją na czas służbom ratunkowym.

Dla bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem nie bez znaczenia są także inne funkcje odbiorników GPS, które dostarczają kierowcom wielu cennych informacji m.in. o dopuszczalnych prędkościach.  Urządzenia GPS pozwalają również na wcześniejsze zaplanowanie podróży oraz wybór najdogodniejszej trasy. Zdecydowanym atutem urządzeń nawigacji satelitarnej jest wbudowany odbiornik komunikatów drogowych. Dzięki niemu kierowca otrzymuje informacje o utrudnieniach na danej trasie.

Urządzenia nawigacji satelitarnej marki Garmin z segmentu Automotive wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych sprawia, że kierowcy czują się pewniej. Zachowanie każdego uczestnika ruchu drogowego ma wpływ na to, jaka będzie podróż.

W trosce o bezpieczeństwo Garmin po raz kolejny prowadzi Akcję Bezpieczni w drodze.
W ramach podejmowanych działań, przy współpracy ekspertów, zostały stworzone Zasady Bezpiecznej Drogi:
– zaplanuj swoją podróż przed wyjazdem,
– uważaj na słabszych użytkowników drogi,
– sprawdź czy na Twojej trasie znajdują się „czarne punkty”,
– bądź uważny i uprzejmy,
– korzystaj z komunikatów TMC w krajach, gdzie są one dostępne,
– Nie zasiadaj za kółkiem pod wpływem alkoholu.

Urządzenia GPS marki Garmin od lat są rekomendowane i doceniane przez ekspertów, ratowników GOPR i znanych sportowców. Wyłącznym importerem urządzeń marki Garmin na polski rynek jest firma Excel Systemy Nawigacyjne.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili