11.7 C
Warszawa
sobota, 13 kwietnia, 2024

Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych

Odbyła się konferencja prasowa Wicepremiera i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Grzegorza Schetyny oraz Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka, podczas której zaprezentowany został rządowy program budowy dróg lokalnych.

W spotkaniu wziął udział także pełniący obowiązki Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Lech Witecki.

– Mamy nadzieję, że nastąpi przełom w budowie dróg lokalnych. Otwieramy się na samorządy, mamy nowy pomysł na szybką poprawę stanu dróg lokalnych w Polsce – powiedział Wicepremier  Schetyna.

– Ten rząd jest pierwszym, który traktuje budowę infrastruktury w Polsce nie jako zadanie jednego ministerstwa, ale wspólną sprawę samorządów i państwa – dodał Minister C. Grabarczyk, oceniając Program jako platformę współpracy samorządów i regionalnej administracji rządowej.

Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych ma trwać trzy lata, od 2009 do 2011 r. Każdego roku z budżetu państwa na budowę dróg lokalnych rząd przeznaczy około miliarda złotych. Inwestycje będą realizowane w systemie projektów finansowanych w połowie przez rząd, a w połowie przez beneficjentów składających projekty, czyli samorządy.

Program opierać się ma na zasadzie współpracy wojewodów, marszałków województw i przedstawicieli regionalnych Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Minister Grabarczyk zapewnił, że Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych będzie zintegrowany z rządowym programem budowy dróg krajowych.

Rząd planuje budowę około 2000 dróg gminnych lub 1000 km dróg powiatowych, a w każdym województwie około 80 km nowych dróg.

Nowowybudowane i zmodernizowane drogi stworzą system, który  poprawi polską infrastrukturę przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 r.

Źródłem finansowania Programu będzie rezerwa w budżecie państwa. Wysokość tej rezerwy w roku 2009 to 1 miliard zł. Budżet państwa sfinansuje do 50% kosztów każdej zgłoszonej inwestycji. Efekty budowy dróg w ramach Programu będą monitorowane przez MSWiA, które będzie przedstawiało coroczne sprawozdania z realizacji zadań.

W każdym województwie już w listopadzie powstaną specjalne zespoły, które ocenią projekty zgłaszane przez samorządy. Do końca grudnia zostaną ocenione projekty tak, by do końca lutego rozstrzygnąć procedury przetargowe i rozpocząć budowę od 1 marca. Do końca listopada powinny zostać zakończone wszystkie prace budowlane, by w grudniu rozpocząć ocenę wniosków na kolejny rok.
Program umożliwi samorządom:

– modernizację kluczowych odcinków dróg gminnych i powiatowych, prowadząc do zwiększenia płynności ruchu i poprawy bezpieczeństwa;
– tworzenie powiązań kluczowych sieci dróg samorządowych z siecią autostrad i dróg ekspresowych, prowadząc do zwiększenia dostępności lokalnych ośrodków gospodarczych;
– poprawę koordynacji zarządzania drogami publicznymi w miastach.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili