16.8 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024

Na straży bezpieczeństwa

To już druga część kompleksowego programu, ogłoszonego przez Graeme McFaull’a – Dyrektora Generalnego Grupy Wincanton, który od 2006 roku wdrażany jest także w polskim oddziale firmy. System Safeguard,  jest jednolity dla całej organizacji na terenie Europy pozwala na zgłaszanie i ewidencjonowanie zdarzeń potencjalnie wypadkowych, awarii, incydentów, drobnych urazów oraz wypadków przy pracy. Dzięki temu systemowi możliwe jest również bieżące monitorowanie podejmowanych działań zmniejszających  i ograniczających ryzyko zawodowe, jak również przydzielanie zadań osobom odpowiedzialnym za zapewnienie bezpiecznych i właściwych warunków pracy.

W ramach programu opracowano także tzw. Minimum Safety Standards, czyli pakiet określający niezbędne wymogi w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz ochrony środowiska. Program zawiera listę 20 modułów, do których raz w miesiącu, zobowiązani są ustosunkować się przełożeni poszczególnych lokalizacji oraz osoby kierujące pracownikami. System wymusza podejmowanie skutecznych działań eliminujących zagrożenia wypadkami oraz w sposób ciągły polepszający bezpieczeństwo pracy w Wincanton Polska.

– Przywiązujemy bardzo duże znaczenie do zapoznania pracowników naszych magazynów z zasadami zarządzania bezpieczeństwem pracy, przede wszystkim ze względu na miejsce i warunki pracy. Mamy świadomość jak ważne są szkolenia wstępne oraz okresowe w dziedzinie BHP, jak również instruktaże stanowiskowe dla prawidłowego wdrożenia pracownika do pracy. Szczególną uwagę poświęcamy ludziom młodym, bez doświadczenia w zakresie bezpiecznej pracy. Od tego, jak ich ukształtujemy w początkowej fazie zatrudnienia, zależy ich bezpieczeństwo na stanowisku pracy, a także jakość, wydajność i terminowość realizowanych zadań biznesowych, co później przekłada się na zadowolenie naszego Klienta – powiedziała Jolanta Liberek, Kierownik działu BHP.

Najnowszym elementem, stale rozwijanego programu bezpieczeństwa jest specjalna, poręczna książeczka zawierająca dziewięć podstawowych, a zarazem kluczowych zasad zarządzania bezpieczeństwem pracy w Grupie Wincanton. Z broszurą "Podstawowe zasady bezpieczeństwa" muszą zapoznać się zarówno pracujący jak i nowozatrudniani pracownicy etatowi i agencyjni. Dzięki tej książeczce nie tylko poznają oni swoje prawa oraz obowiązki, ale także procedury postępowania, a przez to kulturę organizacyjną Firmy.

 – Dla Firmy Wincanton zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz wszystkich innych osób związanych z jej działalnością, stanowią najwyższą wartość i traktowane są na równi z działalnością biznesową. Nasze podejście do bezpieczeństwa i higieny pracy oparte jest na rozpoznaniu potrzeb pracowników oraz zagrożeń związanych z wykonywaną przez nich pracą. Jasno sformułowane cele i zadania w obszarze bezpieczeństwa, ochrony zdrowia oraz higieny pracy gwarantują przestrzeganie tych praw przez pracowników. Zapewniają one również  właściwe wyposażenie stanowisk, specjalistyczne szkolenia i procedury co łącznie składa się na pracę w bezpiecznym środowisku –  dodaje Jan Modrzejewski, Główny Specjalista ds. BHP Wincanton Polska.

Dla stworzenia bezpiecznego,  przyjaznego środowiska pracy, firma Wincanton od kilku lat prowadzi liczne akcje informacyjne i szkoleniowe dla pracowników, konsekwentnie wdraża specjalny program i procedury związane z podnoszeniem standardów bezpiecznej  pracy. Podjęte zostały działania ukierunkowane na utrwalanie bezpiecznych zasad komunikacji i poruszania się po magazynie, przegląd i oznakowanie miejsc szczególnie niebezpiecznych oraz wyposażenie pracowników we właściwe środki ochrony indywidualnej.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili