Morabus – aplikacja, która ułatwi korzystanie z transportu publicznego

Morabus to aplikacja mobilna pokazująca opóźnienia komunikacji miejskiej. Została stworzona przez trzech uczniów VI LO w Gdyni, którzy w ten sposób chcą zachęcać mieszkańców Trójmiasta do korzystania z transportu publicznego.

O celach projektu

Projekt ma na celu przede wszystkim promocję wygodnego i bardziej ekologicznego poruszania się po Trójmieście za pomocą autobusu, trolejbusu czy pociągu. Pojazdy te emitują znacząco mniej CO2 na pasażera niż samochód osobowy. – Dzięki aplikacji wyświetlającej opóźnienia środków transportu publicznego korzystanie z niego stanie się znacznie wygodniejsze. Aplikacja ułatwia przesiadki oraz daje komfort psychiczny podczas drogi na przystanek – mówi Wojciech Ciunel, jeden z twórców aplikacji. – Dzięki temu więcej osób może zdecydować się na przemieszczanie się za pomocą komunikacji miejskiej. W przeprowadzonych przez nas badaniach okazało się, że ponad połowa osób niekorzystająca aktualnie z transportu publicznego przekonałaby się do niego dzięki takiej aplikacji jak Morabus. Aktualnie działamy tylko w Trójmieście, lecz chcemy się rozwijać i wprowadzić nasze rozwiązanie również do innych miast – dodaje.

Morabus to inicjatywa, która wspomaga także rozwój inteligentnych miast. Aplikacja wykorzystuje otwarte dane udostępniane przez miasto, aby pomagać jego mieszkańcom w codziennym przemieszczaniu się. – Dzięki takim rozwiązaniom z każdym dniem jesteśmy coraz bliżej miast przyszłości posiadających systemy informatyczne pozwalające na optymalne zarządzanie jego funkcjonowaniem. Chcemy edukować mieszkańców w temacie inteligentnych miast, np. poprzez udostępnianie infografik – opowiada Jan Szulist, drugi z pomysłodawców projektu.

O funkcjonalnościach aplikacji

Morabus jest darmowy i dostępny na telefony z systemem Android i iOS. Wyświetla rzeczywiste czasy przyjazdów środków komunikacji miejskiej ze wszystkich przystanków ZKM Gdańsk oraz ZKM Gdynia. Aplikacja oferuje kilka wygodnych sposobów na wyszukanie przez użytkownika pożądanego przystanku. Możliwe jest dodanie go do ulubionych dla szybkiego dostępu, wyszukanie po nazwie lub na mapie oraz wyświetlenie przystanków w pobliżu. Oprócz tego aplikacja jest w stanie pokazać, o której autobus pojawi się na następnych przystankach na jednym ekranie, co bardzo ułatwia planowanie podróży i przesiadanie się.

O twórcach projektu

Morabus został stworzony w ramach inicjatywy Zwolnieni z Teorii. Ma ona na celu walkę z brakiem praktycznych umiejętności wśród młodych ludzi na dzisiejszym rynku pracy. Zachęca uczniów liceów oraz studentów do realizacji własnych projektów społecznych, co zapewni im doświadczenie pracy w zespole czy organizacji i przydzielaniu zadań.

Twórcami projektu są Wojciech Ciunel, Jan Szulist oraz Bartosz Witkowski, uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni. Szkoła wspiera inicjatywy społeczne swoich uczniów oraz docenia wysiłek, jaki w nie wkładają. Morabus jest drugim realizowanym przez to grono osób projektem, lecz pierwszym o tak dużej skali.

O sukcesach

W tym momencie aplikację Morabus pobrało ponad dwa tysiące użytkowników, którzy korzystają z niej kilka razy dziennie. Świadczy to niewątpliwie o tym, że to rozwiązanie pomaga codziennie znaczącej liczbie mieszkańców Trójmiasta. Morabus, dzięki swojej rosnącej popularności, znalazł się także na czterdziestej trzeciej pozycji w rankingu App Store na najlepsze darmowe aplikacje w kategorii Podróże w Polsce. – Jesteśmy dumni z technologii, którą stworzyliśmy. Spotykamy się z wyjątkowo pozytywnym odzewem ze strony użytkowników, co zachęca nas do dalszej pracy nad rozwojem aplikacji – mówi Bartosz Witkowski, trzeci z uczestników projektu.

Aplikacja na telefony z systemem iOS: https://apps.apple.com/pl/app/id1478515775

Aplikacja na telefony z systemem Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.livedevelop.morabus

Strona internetowa projektu: https://morabus.pl

Strona internetowa platformy, w ramach której realizowany jest projekt: https://zwolnienizteorii.pl

Facebook projektu: https://www.facebook.com/morabusofficial/

Instagram projektu: https://www.instagram.com/morabus_app/

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili