3.8 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Marszałkowie Województw za usamorządowieniem kolei

""– Konwent Marszałków RP oczekuje wspólnego z Rządem określenia pakietu zmian organizacyjno-prawnych i finansowych ustalających skuteczne instrumenty organizacji, wykonywania i finansowania regionalnych przewozów pasażerskich – napisali w przyjętym stanowisku uczestnicy Konwentu Marszałków Województw RP, który odbył się w dniach 1-2 marca br. w Gnieźnie.

Marszałkowie Województw zwrócili uwagę na „pozytywne działania Ministerstwa Transportu ukierunkowanie na reformowanie PKP” oraz konieczność wypracowania w trybie pilnym przez „przedstawicieli Ministerstwa Transportu, Ministerstwa Finansów i samorządów województw propozycji zmian ustawowych i organizacyjnych wraz z harmonogramem ich realizacji, które staną się podstawą skutecznego procesu reformowania organizacji i wykonywania regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich”.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu Mirosław Chaberek w swoim wystąpieniu na temat kierunków systematyzacji kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce podkreślił, że bilans mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń przemawia na korzyść koncepcji usamorządowienia przewozów i daje podstawę do jej wdrożenia. Za usamorządowieniem przemawiają m.in. takie czynniki jak: dopasowanie przewozów do potrzeb regionów, zapewnienie pełnego dofinansowania, lepsza kontrola kosztów, realizacja interesów społeczności lokalnych i łatwiejsza absorpcja środków Unii Europejskiej. Usamorządowienie – powiedział wiceminister M. Chaberek – jest szansą zbudowania rynku usług transportu kolejowego i zapewnienia zrównoważonego rozwoju regionów. Powinno również przyczynić się do wzrostu mobilności i gospodarki regionów.

Biorący udział w Konwencie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu Bogusław Kowalski stwierdził, że koncepcja usamorządowienia przewozów regionalnych jest rozwiązaniem optymalnym na obecnym etapie rozwoju rynku przewozów kolejowych i opartym w dużej mierze na pilotażowym modelu, wprowadzonym z dobrym skutkiem przed dwoma laty na Mazowszu. Jednak usamorządowienie ma sens i powieść się może tylko wtedy, gdy nastąpi oddłużenie przewozów regionalnych – dodał wiceminister B.Kowalski.

W Konwencie Marszałków RP uczestniczył również Adam Pęzioł – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, przedstawiciele Urzędu Transportu Kolejowego

e-logistyka.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili