Mapy do nawigacji: kupić czy wypożyczyć?

Wybierając nawigację warto zastanowić się nie tylko nad funkcjonalnością danego sprzętu, ale także rozważyć w jakich sytuacjach będziemy z urządzenia korzystać. Jeśli na ogół poruszamy się po Polsce, nie ma potrzeby kupowania nawigacji wyposażonej w mapy całej Europy – taki sprzęt jest nieco droższy, a i tak nie będziemy w pełni wykorzystywać jego możliwości.


Zdarzają się jednak sytuacje nieprzewidziane: spontaniczny wypad na narty lub potrzeba wyjazdu w kilkudniową podróż służbową. Do niedawna już przy wyborze nawigacji użytkownik musiał ocenić, czy takie sytuacje będą miały miejsce, a w przypadku nieplanowanego wyjazdu albo pożyczać nawigację od znajomych, albo korzystać z tradycyjnej mapy. Możliwość wypożyczania map do nawigacji GPS ułatwi wybór: jeśli zazwyczaj korzystamy z nawigacji w Polsce, wystarczy zaopatrzyć się w tańsze urządzenie z mapą naszego kraju, a w razie potrzeby wypożyczyć mapę interesującego regionu. Prezentujemy krótki przewodnik, jak wybrać właściwą opcję.

Krótkie wypady

Wypożyczanie map jest szczególnie opłacalne, jeśli na co dzień korzystamy z nawigacji tylko w Polsce, ale zdarza się, że do kalendarza wpada nieplanowany wyjazd. Kupując nawigację Mio Spirit 480 z mapą Polski za 344 zł oszczędzimy 99 zł w stosunku do tego samego urządzenia wyposażonego w mapę całej Europy. Za tę kwotę można aż pięciokrotnie wypożyczyć na trzy dni np. mapę Francji, Grecji czy Hiszpanii. Można też skorzystać z opcji dwukrotnego wypożyczenia mapy na tydzień i jeszcze pozwolić sobie na skorzystanie z dodatkowego wypożyczenia mapy na trzy dni. A nawet jeśli trafi nam się bardzo spektakularny wyjazd, zaoszczędzona kwota w zupełności wystarczy na wypożyczenie mapy Europy na cały miesiąc.

Jeszcze większe możliwości pojawiają się w przypadku modelu Spirit 487. Kupując sprzęt wyposażony w mapę Polski zapłacimy 443 zł, czyli o 156 zł mniej niż za urządzenie z mapą całej Europy. Taka kwota pozwala np. na czterokrotne wypożyczenie map Francji czy krajów Beneluksu na cały tydzień. Opcja wypożyczenia mapy będzie atrakcyjna także dla tych, którym zdarzają się sporadyczne wyjazdy służbowe: różnica w cenie powala na  siedmiokrotnie wypożyczenie mapy na okres trzech dni. Jeśli więc lubimy weekendowe wypady za granicę, albo w służbowym kalendarzu pojawi się kilka nieplanowanych wcześniej wyjazdów, zawsze mamy możliwość wypożyczenia mapy tych krajów, po których będziemy się poruszać.

Kiedy kupować, a kiedy wypożyczać

Opłaca się kupić urządzenie z mapą Polski wtedy, gdy:

  • użytkownik na ogół korzysta z nawigacji w Polsce i tylko sporadycznie wyrusza za granicę;
  • wiemy, że map będziemy potrzebować na kilka krótkich, weekendowych wypadów;
  • na zagraniczne urlopy latamy samolotem, choć nie wykluczamy dłuższej podróży autem – wtedy ciągle opłaca się jednorazowe wypożyczenie mapy Europy nawet na 30 dni.

Z kolei wykupienie pełnej licencji na mapy Europy jest bardziej korzystne, gdy:

  • użytkownik często podróżuje za granicę;
  • wyjeżdża za granicę na dłuższy czas.

Dla osób, które regularnie wyjeżdżają za granicę, najlepszym rozwiązaniem nadal pozostaje kupno nawigacji wyposażonej w mapy całej Europy. Wszystkie urządzenia Mio z nowej linii Spirit 2011 pozwalają na bezpłatne aktualizacje map aż przez dwa lata, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność takiej oferty. Mio jest jedynym producentem nawigacji oferującym dwuletnią aktualizację we wszystkich modelach oraz opcję wypożyczania map.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili