23.6 C
Warszawa
sobota, 18 maja, 2024

Magazynowy kryzys dobiega końca

W najlepszym dla deweloperów powierzchni magazynowych roku 2008 r. w budowie było ponad 1 mln mkw., rok później już siedmiokrotnie mniej. Nasycenie rynku powierzchniami do wynajęcia spowodowało znaczne obniżenie popytu, spadek czynszów i wstrzymanie aktywności inwestorów. Wskaźnik powierzchni niewynajętej w 2009 r. wynosił około18 proc., co oznaczało ponad 1 mln mkw. pustostanów.

W najnowszym raporcie o rynku nieruchomości "Marketbeat — wiosna 2010" eksperci firmy Cushman Wakefield poddali analizie rynek powierzchni magazynowych oraz rynek inwestycyjny w Polsce w 2009 r. Publikacja przedstawia także prognozy na najbliższe lata.

— W pierwszym kwartale 2010 r. obserwujemy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wzmożoną aktywność inwestorów. W styczniu i lutym zawarto niemal tyle samo transakcji, ile w całym 2009 r., a wiele umów jest w trakcie negocjacji. Jeśli ten trend utrzyma się w całym 2010 r., to łączna wartość transakcji może być niemal trzykrotnie wyższa niż w kryzysowym 2009 r. i wynieść ponad 2 mld EUR — mówi Aleksander Loster, starszy konsultant z grupy rynków kapitałowych firmy Cushman Wakefield.

Zasoby nowoczesnych magazynów w Polsce wynosiły na koniec 2009 r. ponad 6 mln mkw. Zgodnie z przewidywaniami przyrost podaży wyhamował. Na rynek trafiło około 857 tys. mkw. nowej powierzchni. Na koniec 2009 r. w Polsce był blisko 1 mln mkw. wolnej powierzchni magazynowej, najwięcej w Warszawie i na Górnym Śląsku. Popyt w 2009 r. zmniejszył się dwukrotnie w stosunku do roku 2008 i wyniósł 765 tys. mkw. 

Źródło: pb.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili