Magazyn zewnętrzny? sposób na obniżenie kosztów

Do podstawowych zalet składowania zewnętrznego należą m.in. niższe koszty utrzymania w porównaniu z magazynami zabudowanymi, a także brak konieczności utrzymania budynku. Ta metoda składowania wiąże się jednak z niedogodnościami wynikającymi z takich czynników jak zmienne warunki atmosferyczne, specyficzne własności i gabaryty magazynowanych artykułów oraz ich wymagania dotyczące przechowywania. 

Duże znacznie ma też stworzenie załodze odpowiednich warunków pracy. Jako, że zazwyczaj towary przechowywane zewnętrznie charakteryzują się dużymi rozmiarami i wagą, dobór wyposażenia,  a w tym regałów, nie jest łatwy. Muszą one bowiem nie tylko wytrzymywać duże obciążenia, ale także zabezpieczać składowane materiały i zapewniać do nich wygodny dostęp. Coraz bardziej opłacalne i efektywne staje się przechowywanie w systemach wysokiego składowania. Bardzo ważna staje się wtedy wzmocniona konstrukcja nośna regałów. 

Przy składowaniu zewnętrznym najpopularniejszymi rozwiązaniami są regały wysięgnikowe oraz wspornikowe. Te drugie są znajdują zastosowanie zwłaszcza wśród producentów korzystających z długich komponentów takich, jak deski, tarcica czy kantówki. Umożliwiają one szybki i łatwy dostęp do składowanych produktów, zapewniając oszczędność miejsca i łatwą inwentaryzację. Możliwości jest wiele i warto się z nimi zapoznać, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji lub przebudowy. W zależności od rodzaju przechowywanych materiałów, niezbędnym może okazać się montaż konstrukcji wraz z zadaszeniem, która będzie zabezpieczać przechowany ładunek przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Flota do zadań specjalnych

W kontekście magazynowania zewnętrznego dużym wyzwaniem jest odpowiedni wybór floty. Ważna jest nie tylko klasa udźwigu dostosowana do wymań ładunku, ale także przystosowanie wózka do zmiennych warunków pogodowych, specyficznej nawierzchni, po której porusza się sprzęt oraz jego funkcjonalność i bezpieczeństwo podczas użytkowania. – Wózki widłowe do użytku zewnętrznego powinny posiadać większe niż standardowo koła oraz duży prześwit podłużny. Nie bez znaczenia jest też wyposażenie kabiny w zwiększające komfort pracy operatora gumowe amortyzatory oraz w system wspomagania pracy operatora– mówi Przemysław Wlazeł z firmy STILL Polska – Tego typu rozwiązania nie tylko zwiększają komfort pracownika i  zmniejszają drgania, ale przede wszystkim pozwalają na sprawne i płynne manewrowanie pojazdem na nierównej czy wyboistej nawierzchni. Z punktu widzenia inwestora ważna jest także możliwość wyboru pomiędzy wysokoprężnym napędem spalinowym (Diesel) a gazowym (co ma swoje zastosowanie, gdy pojazd użytkowany jest także w halach) oraz szybki i łatwy dostęp do silnika w celu przeprowadzenia prac serwisowych.

Bezpieczeństwo, Higiena i KOMFORT Pracy

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. 03.169.1650 z późn. zm) „pracodawca jest zobowiązany do takiego zorganizowania stanowisk pracy znajdujących się poza pomieszczeniami, by pracownicy chronieni byli przed warunkami atmosferycznymi, w tym opadami i niską temperaturą”. 

Spełnieniu tych wymagań sprzyja zadaszenie całego magazynu lub wybór odpowiedniego modelu pojazdów, który zapewni operatorom ochronę przed deszczem, śniegiem i wiatrem, ale jednocześnie nie ograniczy widoczności. Takie możliwości daje zastosowanie panoramicznej szyby oraz masztu. Zwłaszcza w sezonie zimowym konieczne jest też zapewnienie pracownikom odpowiednio ciepłej odzieży roboczej oraz miejsca, w którym mogą się ogrzać i przygotować ciepły posiłek. Jak mówi 1 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28.05.1996 roku, w okresie od 1 listopada do 31 marca pracodawca ma obowiązek dostarczyć posiłek wszystkim członkom załogi, którzy spełniają warunek intensywności wykonywanej pracy. W tym przypadku efektywny wydatek energetyczny w ciągu zmiany wynosi powyżej 1500 kcal dla mężczyzn i 1000 kcal dla kobiet. 

Poza stworzeniem pracownikom bezpiecznych i zgodnych z prawem warunków pracy, przed pracodawcą stoi także wyzwanie zapewnienia im możliwie wysokiego komfortu pracy. Sprzyja temu sprawne, dostosowane do potrzeb wyposażenie i odpowiednio zagospodarowana przestrzeń. W przypadku magazynu zewnętrznego są to wspomniane już wcześniej regały oraz pojazdy wyposażone w wygodne i ergonomiczne stanowisko.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili