10.7 C
Warszawa
niedziela, 25 lutego, 2024

Lotnicze czarne owce

Komisja Europejska przyjęła kolejną aktualizację listy przewoźników lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów w ramach Wspólnoty ze względów bezpieczeństwa.

– Jest to kolejny ważny krok w ciągłych staraniach Komisji mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w interesie wszystkich pasażerów. Komisja będzie kontynuować współpracę z państwami, ich władzami lotniczymi i przewoźnikami lotniczymi oraz udzielać im pomocy, aby zagwarantować właściwe wdrożenie ustalonych na poziomie międzynarodowym norm bezpieczeństwa – powiedział Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za transport.

czytaj dalej>>

""


W wyniku aktualizacji Komisja znosi zakaz wykonywania przewozów nałożony na irańskiego przewoźnika lotniczego Mahan Airlines ze względu na istotne wysiłki podjęte przez tego przewoźnika i osiągnięte przez niego postępy, które stwierdzono podczas kontroli na miejscu przeprowadzonej w Iranie.
W związku z niepokojącymi wynikami sprawozdania z kontroli Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) dotyczącej Gabonu, Komisja podjęła decyzję, że przewoźnicy z tego kraju nie powinni wykonywać lotów do Wspólnoty.

Niemniej jednak Komisja przyznaje, że rząd Gabonu podjął natychmiastowe i zdecydowane działania w celu skutecznej poprawy sytuacji w zakresie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w tym kraju przy bezpośredniej pomocy ICAO, w tym poprzez przyjęcie w trybie pilnym nowego kodeksu lotnictwa cywilnego. Dwóch przewoźników lotniczych: Gabon Airlines i Afrijet, którzy obecnie wykonują loty do Wspólnoty, może kontynuować świadczenie tych usług, pod warunkiem przeprowadzania regularnych i rygorystycznych kontroli na ziemi przed odlotem w rejs międzynarodowy oraz bez możliwości rozszerzenia zakresu świadczonych usług.

Komisja podjęła decyzję o utrzymaniu zakazu wszystkich lotów Ukraine Cargo Airways gdyż ten przewoźnik lotniczy nie był w stanie skutecznie wdrożyć swojego planu działań naprawczych. Komisja przypomniała również władzom Ukrainy o konieczności wzmocnienia egzekwowania norm bezpieczeństwa.
W przypadku Indonezji Komitet ds. Bezpieczeństwa Lotniczego, w skład którego wchodzą wszystkie państwa członkowskie UE, na prośbę trzech przewoźników lotniczych: Garuda, Mandala i Air Fast Garuda wysłuchał ich wystąpień oraz wystąpienia właściwych władz lotniczych Indonezji. Zgodnie z jednomyślną opinią Komitetu ds. Bezpieczeństwa Lotniczego Komisja stwierdziła, że władze Indonezji wciąż nie opracowały i nie wdrożyły skutecznego programu nadzoru nad żadnym z przewoźników objętych ich kontrolą regulacyjną. Ponadto działania naprawcze mające na celu usunięcie uchybień w zakresie bezpieczeństwa wykrytych przez ICAO i przez Komisję nie zostały jeszcze ocenione przez ICAO.

Komisja zbadała również sytuację Kambodży i Filipin: w przypadku Kambodży oczekuje się, że władze lotnicze w tym kraju do września osiągną porozumienie z ICAO w sprawie odpowiednich działań naprawczych mających na celu poprawę sytuacji. Komisja nawołuje Kambodżę do podjęcia wszelkich niezbędnych działań w dziedzinie bezpieczeństwa przed kolejną aktualizacją wykazu. W przypadku Filipin Komisja przyznaje, że rząd tego kraju podjął już serię działań, i zachęca do szybkiego usunięcia uchybień w zakresie systemu kontroli bezpieczeństwa w celu uniknięcia restrykcji ze strony UE.
Komisja przeanalizowała również poziom bezpieczeństwa przewoźnika lotniczego Yemenia Airways i zadecydowała, że powinien on uzupełnić swój plan działań naprawczych przed kolejnym spotkaniem Komitetu ds. Bezpieczeństwa Lotniczego.

W związku z powyższym wspólnotowy wykaz nakłada zakaz na wszystkich przewoźników lotniczych z Gwinei Równikowej, Indonezji, Republiki Kirgiskiej, Liberii, Sierra Leone, Suazi oraz Demokratycznej Republiki Konga i Republiki Gabońskiej za wyjątkiem Gabon Airlines i Afrijet, których działania są ograniczone do obecnego poziomu. Zakazem działania w Unii Europejskiej objęto także 8 innych indywidualnych przewoźników lotniczych.

źródło: Komisja Europejska
źródło zdjęcia: www.sxc.hu

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili