16.8 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024

Lotnicza współpraca polsko-litewska

W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyło się spotkanie z przedstawicielami Republiki Litewskiej mające na celu uzgodnienie tekstu umowy o współpracy w lotniczym i morskim poszukiwaniu i ratownictwie.

Delegacja litewska przebywała w Polsce na zaproszenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który decyzją Rady Ministrów został upoważniony do prowadzenia negocjacji w sprawie zawarcia wspomnianej umowy.

Umowa miedzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o współpracy w lotniczym i morskim poszukiwaniu i ratownictwie została opracowana zgodnie z postanowieniami zawartymi w Załączniku 12 do Konwencji ICAO oraz zapisami Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim (Konwencja SAR 1979).

Zasadniczym celem Umowy jest zapewnienie możliwości bezpośredniej współpracy służbom ratownictwa lotniczego i morskiego obu Państw w ramach posiadanych przez nie kompetencji, przy poszanowaniu prawa wewnętrznego oraz międzynarodowych zobowiązań Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Republiki Litewskiej. Będzie to realizowane poprzez:

Określenie linii rozgraniczenia rejonów poszukiwania i ratownictwa obu państw, w których każde z państw zapewnia służby poszukiwania i ratownictwa morskiego oraz lotniczego, a także koordynację działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Określenie właściwych organów, odpowiedzialnych za realizację postanowień umowy oraz wskazanie organów właściwych w sprawach poszukiwania i ratownictwa i odpowiedzialnych za realizację wzajemnej współpracy.

Ustalenie ogólnych zasad wymiany informacji o sytuacjach zagrożenia życia lub wypadku lotniczym oraz zasad bezpośredniej współpracy i wzajemnego udzielania pomocy podczas prowadzeniu działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Uzgodnienie sposobu praktycznego wdrożeniem umowy, wyznaczania stron porozumień niższego szczebla (porozumienia operacyjnego o lotniczym poszukiwaniu i ratownictwie).

Delegaci uzgodnili również, że ze względu na brak granicy miedzy polskim i litewskim rejonem poszukiwania i ratownictwa morskiego nie będzie podpisywane porozumienie operacyjne o współpracy morskich służb poszukiwania i ratownictwa.

W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele Sił Powietrznych, Morskiej Służby SAR i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

e-logistyka.pl

źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili