5.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Logistyka w dobrych rękach

Jakie działania podjąć, żeby z podupadającej i źle zarządzanej, lokalnej firmy transportowej stworzyć dobrze prosperujące przedsiębiorstwo logistyczne? 

Takie właśnie ambitne i trudne zadanie postawili eksperci przed studentami uczestniczącymi w VII Forum Młodej Logistyki. Spotkanie to tradycyjnie zorganizowali członkowie Studenckiego Koła Logistyki Stosowanej, działającego przy Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej, zapraszając do udziału logistyczne koła naukowe z całej Polski, a nawet gości specjalnych z francuskiej uczelni w Redon.

Forum Młodej Logistyki od dwóch lat odbywa się w formie konkursu polegającego na przedstawieniu studenckich rozwiązań studium przypadku, przygotowanego przez Partnera Merytorycznego FML – firmę DGL Polska. W tegorocznej edycji eksperci z DGL postawili przed studentami jak zwykle nie lada zadanie. Mieli oni przedstawić plan restrukturyzacji mocno podupadłej, lokalnej firmy transportowej i przekształcenie jej w platformę logistyczną, łączącą zachód i wschód Europy. Swoje wizje restrukturyzacji przedsiębiorstwa studenci z 11 kół naukowych przedstawiali kapitule złożonej z ekspertów branży TSL, w której zasiedli Jacek Machocki (DGL Polska), Marek Biesiekierski (DGL Polska), Bogdan Młynarczyk (GEFCO Polska), Jarosław Lewandowski (Logistics Service), Jarzy Markow (Schenker), Rafał Dziura (TNT Express Poland) oraz Marek Siuda (Qualcomm). Podczas zmagań z zadaniem studenci zgodnie stwierdzili, że restrukturyzacja firmy transportowej nie jest prostym zadaniem i w wielu przypadkach łatwiej jest założyć nową firmę od podstaw, niż zmieniać starą, ale źle funkcjonującą. Mimo to stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali rozwiązania problemu na bardzo wysokim poziomie. Zauważyli to również przedstawiciele kapituły. – W stosunku do poprzedniego roku poprzeczka została mocno podniesiona – mówili.

Żywa forma, w jakiej utrzymane jest Forum po raz kolejny wykazała, że pomysłów i koncepcji na rozwiązanie zadania jest bardzo wiele, a studenci różnych uczelni (technicznych, menedżerskich czy ekonomicznych) często diametralnie inaczej postrzegają niektóre aspekty. Spotkania takie jak FML są organizowane m.in. właśnie po to, by z tej różnorodności czerpać naukę, podobnie jak i z doświadczenia ekspertów, którzy niejednokrotnie stawiali studentów w krzyżowym ogniu pytań. W dyskusji na temat zaprezentowanego rozwiązania brała również zgromadzona publiczność. Taka konstruktywna krytyka z pewnością pozwala uczestnikom FML na wyeliminowania wskazanych błędów oraz niedociągnięć w przyszłości. Sprawdza się tu powiedzenie, że człowiek najlepiej uczy się na błędach, ale dużo lepiej, jeśli są one na razie „wirtualne”. Dzięki temu w rzeczywistości dużo łatwiej będzie ich uniknąć.
 
W czasie sześciu godzin wykonane przez siebie projekty zaprezentowali studenci z 11 kół naukowych. Następnie w kilkunastu zdaniach o swojej szkole, programie naukowym i współpracy zagranicznej opowiedziało czworo studentów francuskiej uczelni Ecole Supérieure de Logistique Industrielle (Wyższej Szkoły Logistyki Przemysłowej) w Redon.

Najbardziej emocjonującą częścią pierwszego dnia było z pewnością ogłoszenie wyników. Po półgodzinnej naradzie kapituła wyłoniła zwycięzców – zostali nimi studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Logistyki z Politechniki Śląskiej. Nagrodą główną za najlepsze rozwiązanie zadania były staże w Polsce i za granicą w firmie GEFCO. Drugie miejsce zajęli studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Zarządzania Logistycznego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, natomiast trzecie członkowie Koła Logistycznego z Uniwersytetu Gdańskiego. Przy wyborze najlepszego rozwiązania zespół ekspertów oceniał nie tylko wartość merytoryczną proponowanych rozwiązań, ale również sposób prezentacji i obrony własnego projektu – umiejętności bardzo cenione w dzisiejszym świecie.

– Wszyscy jesteście zwycięzcami. Trzeba bowiem dużo odwagi, by stanąć przed nami i zaprezentować swoje rozwiązanie – mówił Jacek Machocki. Dzień pierwszy tradycyjnie został zakończony wspólną kolacją i spotkaniem integracyjnym. Rozmowy i zabawy zbliżyły uczestników oraz pozwoliły na zawiązanie bliższych znajomości.

Drugi dzień był dla uczestników wolny od stresu – nie musieli prezentować swoich projektów przed czujną kapitułą ekspertów oraz odpowiadać na ich podchwytliwe pytania. Tego dnia odbyły się szkolenia prowadzone przez ekspertów branży TSL. Pierwszym etapem było szkolenie odwołujące się do głównego zadania postawionego studentom. Jacek Machocki i Marek Biesiekierski z DGL Polska w szczegółach pokazali studentom, w jaki sposób przygotować się i skutecznie zrealizować restrukturyzację w przedsiębiorstwie, jak poradzić sobie z czasem pozornie błahymi, a jednak istotnymi problemami. W dalszej części spotkania swoje prelekcje wygłosili Adam Brzozowski (HRK) i Anna Kalinowska (GEFCO Polska), Jarosław Lewandowski (Logistics Service) oraz Olga Aniszczuk i Tomasz Wardak (DSV Solutions). Z głowami pełnymi nowych informacji uczestnicy Forum wybrali się w tramwajową wycieczkę po Warszawie, a następnie wspólnie udali się do jednego z warszawskich klubów, w którym drugi dzień Forum dobiegł do końca. Podczas pierwszego i drugiego dnia konferencji na stoiskach firm z branży TSL studenci mogli też porozmawiać o możliwościach zatrudnienia, czyli ich niedalekiej przyszłości. 

W sobotę, trzeciego dnia Forum uczestnicy udali się do magazynu części zamiennych firmy GEFCO w Grodzisku Mazowieckim. Jego prezentacja została podzielona na 2 części: teoretyczną w formie wykładu oraz praktyczną, podczas której studenci mieli możliwość nie tylko obejrzenia magazynu, ale również samodzielnego wykonania procesu przyjęcia i wydania towaru. W przerwie pomiędzy poszczególnymi częściami prezentacji magazynu uczestnicy zostali zaproszeni przez firmę GEFCO na poczęstunek. Po aktywnym zwiedzaniu specjały z grilla wszystkim smakowały. Jak podkreślają uczestnicy taka forma nauki bardzo pomaga w zrozumieniu teorii, której to przede wszystkim uczą się studenci. 
 
– Swój udział w VII FML-u  mieli nie tylko obecni członkowie Studenckiego Koła Logistyki Stosowanej. – mówią organizatorzy – Bardzo się cieszymy, że na prezentacjach, szkoleniach, wycieczkach i spotkaniach integracyjnych pojawili się również członkowie SKLS-u, którzy zakończyli aktywną działalność w kole, a dziś często są specjalistami w branży TSL. Jest nam naprawdę miło, że nie zapomnieli o nas i nadal interesują się tym, co dzieje się w naszym kole naukowym. Zawsze możemy liczyć na ich radę lub pomoc i jesteśmy im za to bardzo wdzięczni.

Inicjatywa studentów ze Studenckiego Koła Logistyki Stosowanej nie mogłaby się odbyć bez poparcia ze strony władz ich macierzystej uczelni: – Taka aktywność studentów służy nie tylko zdobywaniu doświadczenia, ale również pozwala na budowanie pozytywnych relacji między studentami z całego kraju, uczy współpracy i pracy w zespole. – mówi dr inż. Wiesław Zabłocki – Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.

Także studenci doceniają doświadczenie, jakie zdobywają podczas organizowania tego typu spotkań.  – Forum pozwala nam na poznanie wielu ciekawych ludzi, wyminę poglądów z nimi oraz zdobyciu cennej wiedzy zarówno na sali konferencyjnej od ekspertów i uczestników, jak również za kulisami podczas pracy nad organizacją konferencji – mówią. Członkowie Studenckiego Koła Logistyki Stosowanej nie chcą spocząć na laurach: – Już myślimy o VIII Forum Młodej Logistyki- z uśmiechem mówi jeden z organizatorów- mamy nadzieję, że będzie jeszcze ciekawsze i pełne zupełnie nowych pomysłów.

Uczestnicy konferencji, oceniając w przygotowanych ankietach VII Forum Młodej Logistyki wyrażają duże zadowolenie z udziału w konferencji. Podkreślają wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny Forum. – Ta trzydniowa konferencja była dla mnie wspaniałym wydarzeniem, dzięki któremu zdobyłem bardzo dużą porcję praktycznej wiedzy, rozmawiałem z ekspertami branży TSL – osobami wcześniej znanymi mi tylko  z gazet, dyskutowałem o logistyce z działaczami kół naukowych z całej Polski, a przy okazji świetnie się bawiłem. Chciałbym, aby wszystkie studenckie konferencje stwarzały takie możliwości. Za rok z chęcią wezmę udział w Forum – mówi jeden z uczestników VII Forum Młodej Logistyki.

VII Forum Młodej Logistyki na pewno pozostanie na długo w pamięci uczestników i organizatorów, a sytuacje mające miejsce podczas Forum, z pewnością będą niejednokrotnie wspominane przez osoby będące na konferencji. VII Forum Młodej Logistyki jest doskonałym przedsięwzięciem wzbogacającym wiedzę i umiejętności studentów, którzy poprzez działanie w kołach naukowych chcą osiągnąć coś więcej, niż tylko uczelniane wykształcenie. Logistyka z pewnością wiele zyskuje dzięki takim inicjatywom.

Autor Zdjęcia: Mirosław Ganiec

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili