21.8 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Leasing zwrotny jako szansa na ożywienie na rynku inwestycyjnym

Biorąc pod uwagę stopniowe spowolnienie na rynku inwestycyjnym, Colliers International upatruje szansę na dodatkowe zyski na rynku nieruchomości komercyjnych w transakcjach sprzedaży opartych na leasingu zwrotnym. Analiza operacji biznesowych w Europie od 2007 roku pomiędzy niezależnymi partnerami z rynku inwestycyjnego przeprowadzona przez Colliers  wykazała, że wzrost liczby transakcji  SLB przypadł na szczyt kryzysu gospodarczego w latach 2007-2009,kiedy to osiągnął poziom 13%.

Damian Harrington, Dyrektor Regionalny Działu Doradztwa i Badań Rynku Colliers International komentuje:”Chociaż umowy SLB stanowiły do tej pory jedynie 4,5% wszystkich transakcji w Europie Wschodniej, to obecna sytuacja na rynku charakteryzująca się ograniczeniem kredytowania, przytłumionym wzrostem gospodarczym oraz niską dostępnością finansowania dłużnego tworzą dogodną bazę pod transakcje typu SLB. Jeśli warunki rynkowe nie ulegną zmianie, a jest na to duża szansa, to tegotypu transakcje mogą stanowićrosnące źródłopozyskiwania kapitału oraz transakcji inwestycyjnych w krótkim i średnim okresie”.  

Damian Harrington zauważa także, że  “Transakcje SLB nie powinny być utożsamiane jedynie z głównymi  sektorami nieruchomości komercyjnych.Przeprowadzona przez nas analiza transakcji SLB pokazuje bowiem, że mogą one być z powodzeniem stosowane w różnych sekcjach rynku. Jest to stosunkowo płynny rodzaj transakcji skupiający kluczowych graczy na rynku.”

Raport podkreśla, że wraz ze zmianami w myśleniu że nieruchomości powinny pozostać własnością korporacji, transakcje oparte na SLB mogłyby się stać znaczącym źródłem operacjiinwestycyjnych w dłuższej perspektywie. Założenie to dodatkowo wspiera fakt, że ilość nieruchomości pozostających we własności korporacji w Europie szacuje się na 83% wszystkich nieruchomości komercyjnych.
Tony Pinnell, Dyrektor Działu Finansowania Nieruchomości z Colliers International  zauważa, że “Transakcje SLB mogą pomóc podmiotom biznesowym w pozyskiwaniu kapitału przy jednoczesnym zapewnieniu inwestorowi dostępu do bezpiecznychi długoterminowych przepływów pieniężnych.

Z perspektywy użytkownika powierzchnigłówna zaleta to zachowanie kontroli nad codziennym zarządzaniem budynkiem. Z punktu widzenia inwestora odpowiednia wiarygodność finansowa sprzedającegopozwoli na uzyskanie bardziej dogodnych warunków finansowania, szczególnie jeśli sprzedający zdecyduje się na podpisanie umowy najmu na 10 lat lub dłużej.”

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili