8.1 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024

Kontrola NIK w grupie PKP

Ważna data: Polska kolej, obserwowana jako całość, nie zaś kilka pozornie niezależnych od siebie spółek jawi się fatalnie. Obraz nędzy i rozpaczy spotęgowało zbliżające się EURO 2012. Dlaczego? Bo pojawił się konkretny termin, do którego trzeba zdążyć z budowami, remontami i modernizacjami. Tymczasem z wyrabianiem się na czas, na kolei kiepsko. Jeszcze w 2008 r. NIK przygotowała raport dotyczący kolejowej wizytówki czyli dworców. Wtedy skupiano się na ocenie stanu technicznego stacji kolejowych oraz warunków obsługi pasażerów.

Jeszcze jeden: Z modernizacjami dworców, przynajmniej tych w stolicy powinniśmy wyrobić się przed EURO. Jednakże NIK w 2008 roku miał co do tego poważne wątpliwości. Izba oceniła bowiem, że przy zachowaniu ówczesnego tempa prac, aby nadrobić zaległości i doprowadzić kolejową infrastrukturę do porządku potrzeba nie kilku, a stu lat. Niedawno NIK znowu zajrzała do PKP. Tym razem oceniała system gospodarowania majątkiem w Grupie PKP. Wniosek? Polska kolej jest w poważnych tarapatach.

I jeszcze raz: Po ośmiu latach reform, spółki Grupy nadal mają fatalne wyniki finansowe. Do dziś nie przekazano im należnego majątku, a one same działają w ramach jednej struktury, co wyklucza ich konkurencyjność. Nieskuteczna restrukturyzacja uniemożliwia ich prywatyzację. Od momentu powstania (2001 r.) Grupa PKP ponosi straty. Restrukturyzacja okazała się nieskuteczna i to na wszystkich polach: finansowym, organizacyjnym i własnościowym. Ile lat potrzeba by nadrobić te zaległości? Tym razem NIK nie pokusiła się o wyliczenia. 

Źródło: pb.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili