7 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Konsolidacja transportu, czyli jak radzić sobie w kryzysie

Konsolidacja oznacza połączenie różnych przesyłek, różnych nadawców, w jeden ładunek w celu zmniejszenia kosztów transportu. Stosują ją operatorzy dysponujący odpowiednio dużą siecią, umożliwiającą łączenie przesyłek przeznaczonych w jednym kierunku. Generalnym, nowym trendem w logistyce jest też rozdrobnienie przesyłek – zamówienia są coraz mniejsze, ale równocześnie częstsze. 

Aby ich realizacja była opłacalna, przesyłki łączy się.

„Dzięki konsolidacji możliwe jest rozsądne kosztowo transportowanie z odległych rejonów mniejszych zamówień, np. na kliku paletach” – mówi Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce. „Z naszego rynku znamy przykłady porozumiewania się dużych koncernów między sobą i korzystania ze wspólnego transportu, to rozsądne działanie w okresie kryzysu. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy korzystają z usług jednego operatora, dysponującego odpowiednio rozległą siecią” – podkreśla prezes Lichocik.

Ciekawą odmianą konsolidacji, oferowaną głównie przez największych operatorów logistycznych, jest tzw. „Buyers consol”, czyli łączenie większej ilości przesyłek drobnicowych, pochodzących od różnych dostawców znajdujących się w pobliżu jednego portu, przeznaczonych do jednego odbiorcy. „Koordynacją takiej operacji zajmuje się zespół pracowników odpowiedzialnych za to zadanie (tzw. control desk)” – wyjaśnia Robert Pastryk.

 

 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili