8.4 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024

Konkurencja na polskich drogach

Do Szwedów, Niemców czy Austriaków budujących nasze drogi już przywykliśmy. O kontrakty zaczynają się ubiegać coraz bardziej egzotyczne firmy, np. z Chin czy Macedonii. I często wygrywają, oferując ceny o ok. 50 proc. niższe od kosztorysu.

Firmy obecne na polskim rynku nie witają konkurencji z otwartymi ramionami. – Będziemy starannie się przyglądać spółkom spoza Unii Europejskiej realizującym kontrakty na polskim rynku. Chcemy mieć pewność, że konkurencja jest uczciwa, że ponosi takie same koszty jak my, np. związane z pensjami, i działa w takich samych warunkach rynkowych – mówi Marek Michałowski, szef rady nadzorczej Budimeksu. – Na konkurencję w ramach Unii jesteśmy skazani, sami badamy możliwości działania na innych rynkach. Główne role na poszczególnych rynkach powinny jednak odgrywać te spółki, które mają na nim swoje siedziby i z niego rekrutują swoje kierownictwo – dodaje Michałowski. Piotr Sarnowski, prezes Skanska, podkreślał, że niepokoi go rosnąca liczba graczy startujących do przetargów bez żadnego zaplecza wykonawczego, co może być zagrożeniem dla terminowości realizacji. – Najlepiej dla wszystkich jest, by te firmy, które chcą wejść na polski rynek, robiły to poprzez kupowanie działających już na nim spółek – mówi Piotr Kledzik, prezes Bilfinger Berger Budownictwo. I jak dodaje, zupełnie nie rozumie, dlaczego musi konkurować z tymi, które nie posiadają na polskim rynku ludzi, maszyn czy doświadczenia i o drobne pieniądze wygrywają z tymi, które zatrudniają w Polsce po kilka tysięcy ludzi i mają swój park maszyn.

Nie wszystkie wejścia nowych graczy kończą się sukcesem za pierwszym razem, mimo że współpracują oni z mniejszymi lub większymi polskimi firmami. Czasem brakuje im znajomości rynku. 

Źródło: rp.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili