22.9 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Koncepcja lotniska centralnego dla Polski

Opracowana została Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) do przetargu nieograniczonego na wykonanie opracowania „Koncepcja lotniska centralnego dla Polski – prace analityczne”.

Prowadzone w resorcie infrastruktury prace wynikają z planu działań, zawartego w Programie rozwoju sieci lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych (przyjętym Uchwałą Nr 86/2007 Rady Ministrów w dniu 8 maja 2007 r.), w którym określono kierunek prac analitycznych i prognostycznych niezbędnych dla uzyskania wieloletniej prognozy rozwoju popytu na podróże lotnicze w Polsce w warunkach dynamicznych zmian rynku transportu lotniczego.

Celem zamówienia jest uzyskanie podstawy do podjęcia decyzji o budowie lotniska centralnego dla Polski (LCP) lub o rozwijaniu infrastruktury lotniskowej kraju bez takiego lotniska.

LCP jest definiowany jako port lotniczy o charakterze regionalnego lub subregionalnego w skali Europy portu węzłowego, tzw. hubu, funkcjonującego na bazie siatki połączeń dominującego przewoźnika, o znaczącym udziale ruchu tranzytowego oraz znaczącym udziale w lotniczym ruchu pasażerskim w Polsce, będącym jednocześnie kluczowym elementem multimodalnego węzła systemu transportowego kraju.

Wybrany w przetargu Wykonawca, na podstawie krótko- i długoterminowej prognozy rynku transportu lotniczego na świecie, w Europie i Polsce, uwzględniając obecny stan krajowej infrastruktury lotniskowej oraz nawigacyjnej dla funkcjonujących 12 portów lotniczych, a także portów planowanych, dokona wielowariantowych symulacji scenariuszy rozwoju infrastruktury z LCP i bez tej inwestycji, definiując jej wpływ na istniejące i planowane porty lotnicze. W diagnozie rynku transportu lotniczego w Polsce Wykonawca uwzględni także rozwój przewozów cargo oraz rosnącą rolę General Aviation i oceni wpływ rozwoju naziemnej infrastruktury lotniczej na infrastrukturę nawigacyjną, którą zarządza Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Decyzja o budowie, a także lokalizacji Lotniska Centralnego dla Polski zostanie podjęta dopiero po otrzymaniu studium, będącego przedmiotem przetargu.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury
źródło zdjęcia: Google Maps (Lotnisko JFK w Nowym Jorku)

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili