Kolejowe porozumienie

Zawarcie porozumienia oznacza, że spółki ustaliły między sobą zasady spłaty długów, jakie Przewozy Regionalne miały w PKP SA. Firmy pracowały nad nim od kilku miesięcy. Jak szacował w listopadzie 2009 r. prezes Grupy PKP Andrzej Wach, Przewozy Regionalne były winne spółkom Grupy PKP 290 mln zł; największe zobowiązania miały wobec PKP Intercity – 127 mln zł.

"Do tej pory zadłużenie Przewozów Regionalnych wobec samej tylko spółki PKP SA urosło do 56 mln zł" – powiedział we wtorek PAP Wrzosek.
Dodał, że zawarte we wtorek porozumienie jest trzecią umową ze spółkami Grupy PKP w sprawie spłaty zobowiązań samorządowej spółki. Wcześniej Przewozy Regionalne porozumiały się z PKP Intercity i PKP Energetyka. Jak powiedział Wrzosek nie ma jeszcze porozumienia z PKP Polskie Linie Kolejowe. Zawarcie porozumienia z PKP SA oznacza, że Przewozy Regionalne nie mają podstaw do likwidowania swoich kas na dworcach kolejowych.

Takie ryzyko zaistniało, gdy PKP SA wymówiły od 1 marca Przewozom Regionalnym umowę na dzierżawę ok. 700 kas biletowych. PKP SA podały, że Przewozy Regionalne jako jedyny z ośmiu kolejowych przewoźników pasażerskich nie regulują stawek czynszu za najem i dzierżawę wykorzystywanych przez siebie kas, pomieszczeń technicznych i socjalnych itp. na dworcach kolejowych.
"PKP SA wymówiły nam umowę w grudniu, później kilkakrotnie zawieszały to wymówienie, aż w końcu dostaliśmy informację, że od początku marca umowa wygasa" – powiedział rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski.
Dodał, że niezależnie od nieporozumień z PKP SA w sprawie kas, Przewozy Regionalne inwestują w przenośne terminale dla konduktorów, by pasażerowie mogli kupować, bilety w pociągach. "Do końca marca takie terminale będą we wszystkich naszych pociągach" – zapewnił Olszewski.
Przewozy Regionalne od grudnia 2008 r. należą do samorządów 16 województw, co wiązało się z wyjściem spółki z Grupy PKP. To największy przewoźnik pasażerski w Polsce.

Źródło: pb.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili