Koleje wyprzedają swoje nieruchomości

 

Obecnie Polskie Koleje Państwowe zajmują 100 tys. ha gruntów, blisko 67 proc. z nich ma nieuregulowany stan prawny. Całkowite uwłaszczenie tych terenów nastąpi w 2009 r. 15 tys. ha zostanie sprzedanych i przeznaczonych pod inwestycje komercyjne.

Do 2010 r. zagospodarowano prawie 80 tys. należących do PKP lokali mieszkalnych, z czego 70 tys. sprzedano, a resztę przekazano gminom i spółdzielniom mieszkaniowym.

PKP na bieżąco współpracują z samorządami dzierżawiąc im lub sprzedając swoje nieruchomości. Do tej pory spółka przekazała lokalnym władzom 107 obiektów, w tym: 89 działających dworców i 18 dawnych budynków dworcowych.

Oferta jest jednak dużo szersza i obejmuje nie tylko dworce, ale także place i inne nieruchomości. PKP ma swojej ofercie sprzedaży kilkanaście tysięcy hektarów gruntów w centrach miast i działek rekreacyjnych. Na nieruchomościach PKP budowane są obecnie drogi, parkingi, obiekty przemysłowe (np. fabryka Della pod Łodzią) i magazynowe.

Do dziś PKP podpisały umowy z kilkuset gminami i kilkoma tysiącami firm w całej Polsce. Sprzedaż i dzierżawę nieruchomości prowadzi jedenaście oddziałów gospodarowania nieruchomościami PKP.

W ubiegłym roku rozstrzygnęły one 105 przetargów. To o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody z tego tytułu wyniosły 125 mln zł, czyli o 36 proc. więcej niż w 2008 r.

Najwięcej nieruchomości udało się sprzedać w województwach mazowieckim, łódzkim i śląskim. Z tych regionów pochodziło blisko 80 proc. wszystkich sprzedanych obiektów.

<

p align="justify">Głównym celem restrukturyzacji prowadzonej przez PKP jest pozyskiwanie środków na modernizację dworców kolejowych. Do 2012 roku PKP wyda na ten cel ponad 980 mln zł.

Źródło: pb.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili